Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için püf noktalar

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için püf noktalar bütün web site sahiplerinin araştırma konusudur. Bu konumuzda bu püf noktalara değindik.

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için püf noktalar bütün web site sahiplerinin araştırma konusudur. Bu konumuzda bu püf noktalara değindik. İyi okurlar

Paylaş

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak bütün site sahipleri için çok önemli bir nokta. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak özellikle E-ticaret yapanlar ve şirket sahipleri için çok önemli bir nokta. Çünkü bu işlerden para kazanmaktalar. Günümüzde internet çağı olduğu için ve çoğu şeyi internetten baktığımız ve aldığımız için şirket web siteleri ve e-ticaret siteleri için arama motorlarında üst sıralarda yer almak çok önemli. Diğer site sahipleri de reklam gelirlerini artırmak için arama motorlarında üst sırada olmak için büyük çaba harcamaktadır. Peki arama motorlarında üst sıralara çıkmak için püf noktalar neler ? Bu konumuzda bu noktalara değinelim. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için neler yapmamız gerekiyor sorusunun cevabı konumuzda .

Genelde bu işlemler için en çok araştırılan konu Google’da üst sıraya çıkmak için ne yapma gerekir diye oluyor fakat bence bütün arama motorlarında üst sıralara çıkmak için çalışma yapılması gerekmektedir. Bütün arama motorları belli bir politika çerçevesinde siteleri robotlar tarafından inceleyerek politikalarına uyan siteleri üst sıralarda yer verirler. SEO diye adlandırdığımız bu çalışmalarda bu politikalara göre sitelerinize yapılan çalışmalardır. Google ve diğer arama motorları sitelerinizi robotlar aracılığı ile ziyaret ederek incelerler bu incelemede sitelerinizin politikalarına uygun olması dahilinde arama sonuçlarında üst sıralarda yer verirler. Peki sitelerinizi arama motorlarında üst sıralarda çıkarmak için uygulanması gereken püf noktalar nelerdir ? Bunun için tonlarca para ödemeye gerek var mı ? Hep birlikte inceleyelim.

Arama Motorlarında Üst Sıralara Çıkmak

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için sitenize arama motorlarının politikalarına göre bir çalışma yapmanız gerekmekte. Bu yapılan çalışmalara SEO denmektedir. SEO yani Search Engine Optimization çalışması ile sitelerinizi arama motorlarında üst sıralara taşıyabilirsiniz. Siteleriniz için yapılan çalışmalar üç farklı başlıkta yapılmaktadır. Bu çalışmalar site içi seo, site dışı seo ve kullanıcı deneyimi olarak adlandırılmaktadır. Bu başlıkları teker teker inceleyelim.

Arama Motorlarında Üst Sıralarda Yer Alma

Arama motorlarında üst sıralarda yer alma için sitenize yapmanız gereken çalışmalardan bahsedelim. Bu çalışmaların üç farklı başlıkta incelendiğini yukarıda sizler için belirtmiştik. Bu maddeleri teker teker inceleyelim.

Site İçin SEO

SEO çalışmalarında site içi seo en önemli adımdır. SEO çalışmalarının başarısı site içi seo çalışmalarından geçer. Site içi seo site yapısının düzgün olması ile başlar. Site kodlamasının düzgün bir şekilde yapılması arama motorları için önemli bir kuraldır. Sonrasında ise yeni açtığınız sitelerde site içi seo başarısı ne kadar yüksek olursa siteniz arama motorlarında o kadar hızlı yükselişe geçebilirsiniz. Site içi seo olarak bahsettiğimiz madde neleri kapsıyor buna göz atalım. Site içi seo sitenizin sürekli güncel ve aktif olmasına bağlı bir çalışmadır. Eğer ki blog sitesi işletiyorsanız bu madde çok çok önemli. Sitenizi sürekli güncel ve aktif tutmanız sizi diğer sitelerden ayıracaktır. Bu sayede arama motorlarında itibarınız yükselecek ve üst sıralarda yer almaya başlayacaksınız.

Site Dışı SEO

Sitenizin internet ortamında nasıl göründüğü ve referanslarıdır. Websitenizle ilgili yapılan yorumların iyiliğine göre derecelendirilir. Sitenize referans linklerinde bu yüzden önemi çoktur. Yani kısacası backlink diye tabir ettiğimiz linkleme çalışması dış seodur. Sitenizi özgün içerikler ile beslerken siteniz ile alakalı ve otoriter sitelerden link yani referans almanız sitenizi arama motorlarında dahada çekici kılacaktır. Bu sayede sitelerinizde arama motorlarında üst sıralarda yer alacak.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi dediğimiz çalışma sitenizin tasarımıyla alakalı olan kısmıdır. Siteniz ne kadar kullanıcı dostu olursa o kadar otoriter olur. Bu nasıl olacak sitenizin hızlı bir şekilde açılması çok önemli bunun yanı sıra kullanıcı sıkmayacak kullanıcıların seveceği bir tasarıma sahip olması önemli. Çok daha önemlisi ise mobil uyumlu olması. Günümüzde internet sitelerini ziyaret edenlerin %70’den fazlası mobil cihazlar ile ziyaret gerçekleştirmektedir. Bu yüzden sitelerinizin mobil uyumlu olması kullanıcı deneyimi açısından çok büyük bir önemi vardır. Bu sayede arama motorları robotları tarafından sitenizin otoritesi artar ver üst sıralarda yer alırsınız.

Arama Motorlarında Üst Sıralara Nasıl Çıkılır ?

Sonuç olarak bu sorunun cevabı ve püf noktalarını şu şekilde değerlendirebiliriz.

  • Kullanıcı dostu mobil uyumlu ve hızlı açılan ziyaretçiyi yormayan bir site,
  • Özgün ve anlaşılır içerikler ile ziyaretçiyi sıkmayacak, arayıcının sorunun cevabını bulabileceği bir site,
  • Kullanıcıları sitenizde uzun süre tutabilecek tasarım ve içerikler ekleyin,
  • Backlink çalışmalarınızı sitenizle ilgili otoriter siteler ile yapmaya çalışın,
  • Şirket siteleri için müşterilerin anlaşılır bir şekilde yorulmadan sitenizde gezinebilmelerini ve sizinle kolay bir şekilde iletişime geçbilecekleri bir şekilde tasarlayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir