Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ev için bilgisayar seçimi, ofis için bilgisyar seçimi, oyun bilgisyar seçimi nasıl yapılmalıdır ? bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli ? cevabı konuda

Paylaş

Günümüzde her evde, her iş yerinde hatta neredeyse gittiğimiz her yere yanımızda götürdüğümüz bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli ? Fiyatların dolar sayesinde tavan yaptığı şu günlerde bilgisayar alırken dikkat edilecek hususlar neler ? Bilgisayar seçimi yaparken mağaza çalışanları ve fiyatlarına göre değil tamamen kedinize göre seçmeniz ilk tavsiyemdir. Sağa sola savuracak çok paranız yoksa bilgisayar almadan dikkat etmeniz gereken konuları edindiğim tecrübeler sonrasında kısaca sizlere anlatmak istedim.

Bilgisayar artık hemen hemen her eve ihtiyaç haline geldi. Özellikle ofislerde zorunlu hale geldi bile diyebiliriz. Bilgisayarsız işlerimiz artık çok zor yürüyor. Bütün ihtiyaçlarımız bilgisayar ortamına dökülüyor. En basiti ki bu en önemlisi mail işlemleri. Artık ofislere bütün işlerimiz mailler üzerinden yürüyor. Evde de aynı şekilde alışverişten tutun bir çok işimizi evden çözmemiz için büyük kolaylık sağlıyor. Eğitimde de artık hızlı bir şekilde bilgisayarlı eğitim sistemine geçiş yapıyoruz. Okulların hemen hemen hepsi akıllı tahta sistemine geçiş sağladı bile. İşte her yerde bilgisayar olunca durum böyle olunca artık her ofise, her haneye ve her kişiye bilgisayar bilgisayar zorunlu hale gelmeye başladı. Fakat bilgisayar fiyatlarını görmezden gelemeyiz bu yüzden sağa sola saçacak kadar çok paranız yoksa bilgisayarınızı ihtiyacınıza göre seçmeli hangisi işinizi görecekse o bilgisayarı tercih etmenizi tavsiye ederim. Peki buna nasıl karar verebilirsiniz ?

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Bilgisayar alacağınız zaman dikkat edeceğiniz belli hususlar olmalı. Alacağınız bilgisayarı da buna göre seçerek ne çok para ödemiş olursunuz neden az para ödeyim diye işinize yaramayacak çöp bilgisayar almış olursunuz. Bilgisayar seçimi için mağazaya girdiğinizde en ucuz bilgisayarı almak isterseniz fakat ihtiyaçlarınıza göre en ucuz bilgisayar alacağım diye işinize yaramayacak çöp bilgisayar alıp yine zarara girebilirsiniz. En kaliteli bilgisayarı alacağı diye en pahalısını almaya kalkarsanız zaten zarardasınız yada çok yüklü bir paranız var demektir. Peki Bilgisayar seçimini nasıl yapacağız ?

Bilgisayar Seçimi Nasıl Yapılır ? sorusunun cevabını bu konuda sizler için kısaca anlatmaya çalıştım

Bilgisayar Seçimi Nasıl Yapılır ?

Bilgisayar seçerken nelere dikkat etmeliyiz, alacağımız bilgisayara nasıl karar vermeliyiz kısa kısa maddeler halinde paylaşıyorum. Bu yazdıklarım tamamen kendi görüşümdür katılmayanlar illaki olacaktır. Katılmayanlar neden katılmadıkları hakkında beni yorum kısmından uyarabilirler. Katılanlarda çok iyi yazı, evet katılıyorum doğru taktik gibi sevindirici yorumlar yaparsa mutlu olurum 🙂

  • Bilgisayarı Nerede Kullanacaksınız ?

Öncelikle bilgisayarı nerede kullanacağınız önemli. Evde mi, ofiste mi yoksa sürekli yanınızda gezdireceğiniz bir bilgisayar mı ?

  • Bilgisayarı Ne Amaçla Kullanacaksınız ?

Nerede kullanacağımız belli fakat asıl önemli olan ne amaçla kullanacağımız. Örnek evdeki bilgisayarı oyun amaçlıda kullanabilirsiniz sadece internet ders ödev yapmak gibi amaçlarda da kullanabilirsiniz.

İş yerinize ofisinize alacağınız bilgisayarda sadece word,excel gibi office programlarını da kullanabilirsiniz ama çizim yapacağınız autocad gibi programları da kullanabilirsiniz.

Bu yüzden bilgisayar alırken ne amaçla kullanacağımız çok önemlidir. Nedeni işimize yarayacak özelliklerde bir bilgisayar tercihi yapabilmek için.

Bilgisayar Seçiminde Bütçe Belirleme önemli bir adımdır bilgisayar seçerken bütçenize göre seçim yapmalısınız

  • Bütçemizi Belirlememiz Gerekir

Bilgisayar bakmadan önce bütçemizi belirleyip o fiyat aralığında bilgisayar bakarsanız kendinizi zorlamamış olursunuz. Örneğin 3000 TL bütçeniz var ama 4000 TL bilgisayar daha iyi olabilir fakat 1000 TL borçlanmış olursunuz işte borçlanmamak adına kendi bütçenize göre bilgisayar bakmanızı tavsiye ederim. Bütçemizi belirlerken tabi nasıl bir bilgisayar istiyorsak ona göre bir bütçe belirlemeliyiz. Çok iyi bir bilgisayar istiyorsanız 2000 TL ile iyi bir bilgisayar almanız zor o yüzden bütçe belirleme işini bilgisayarı seçtikten sonrada yapabilirsiniz.

  • Şimdi Gelelim Bilgisayarımızı Seçmeye

Ev İçin Bilgisayar Seçimi 

Alacağınız bilgisayarınızda neler kullanacağınızı belirledikten sonra bu amaca uygun özellikle bir bilgisayar seçmelisiniz. Peki bunu nasıl belirleriz. Eğer evinizde kullanacaksanız ve oyunda oynamak istiyorsanız oynamak istediğiniz oyunların önerilen sistem gereksinimlerini araştırarak bu gereksinimlere uygun özellikte bir bilgisayar alırsanız oyunları rahat bir şekilde oynayabilirsiniz. Fakat daha ucuza bu özelliklerden düşük bir özellikte bilgisayar alırsanız oyunları oynamak hayal olabilir. Bu yüzden önce hangi oyunları oynamak istiyorsanız önce o oyunların sistem gereksinimlerine bir göz atın derim. Ya da oyun bilgisayarlarına yönelerek bütçenize uygun bir oyun bilgisayarı seçmenizi tavsiye ederim.  Fakat bunları seçenekler haline getirin tek bir bilgisayarda kalmayın.

Ofis İçin Bilgisayar Seçimi 

Ofis bilgisayar seçimini ise kullanılacağı alana departmana göre farklı özelliklerde satın alabilirsiniz. Örneğin ofiste yazılım işi ile uğraşacak kişiler için farklı bir bilgisayar, çizim yapacaklar için farklı bir bilgisayar, muhasebe departmanı için farklı bilgisayar tercih edilebilir. Bunları da yine kullanılacak programların özelliklerine göre seçebilirsiniz. Bir autocad çizim programı yapılacak bilgisayar ile muhasebe departmanında kullanılacak bilgisayarın aynı özellikte olmasına gerek yok. Aralarındaki fiyat farkı zaten gözle görülür derecede. Ofis bilgisayarı da aslında kullanılacak programların sistem gereksinimlerine göre seçilmesi gerekiyor. Ofis bilgisayarında da birden fazla seçenek oluşturabilirsiniz.

Bilgisayar alırken dikkat edilecek hususlar bilgisayar seçimi nasıl yapılır bu konuda sizler için kısaca anlattım

Final Hangi Bilgisayar ?

Seçenekleri belirledik. Fakat hangisini alacağız ? Yukarıda belirttiğim bütçe olayını bu noktada da değerlendirebilirsiniz. Bütçenize uygun olmayanları elersiniz. Sonrasında servis ağı ve garanti durumuna göre bir eleme daha yaparsınız ve tek kalan bilgisayar işte o artık sizin bilgisayarınız olur.

Bilgisayar seçimini elimden geldiğince anlamaya çalıştım. Bir çok müşterim önceki bilgisayar alımlarından pişman durumda. Şuan çoğu müşterim bilgisayarlarını değiştirmek zorunda kalıyor nedenini sorduğumda ise hep bu daha ucuzdu bunu aldık ama şimdi ne oldu bilgisayarlar çöp oldu ve yenisini alarak bir masrafa daha girdiler. Bu yüzden ucuz bilgisayar değil işinizi uzun yıllar görecek bilgisayar tercih etmenizi öneririm.

Bilgisayar seçimi konusunda aklınızda soru işareti varsa yorum kısmından destek isteyebilirsiniz. Sizlere en kısa sürede dönüş sağlayacağım. Konuma eklemek istediğiniz ve ya yanlış olduğunu düşündüğünüz yerler içinde yorum kısmından düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir