Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bilgisayar bakımı nasıl yapılır ? başlığında yazıcı bakımı, bilgisayar kasa bakımı, bilgisayar yazılım bakımı ve bilgisayar bakımı önemi bilgileri yer alır.

Paylaş

Çoğu kişinin fazla önemsemediği ama aslında önemli bir konu olan bilgisayar bakımı bilgisayarlarınızın ömrünü uzatır. Yani bilgisayarınıza ne kadar iyi bakarsanız o kadar uzun ömürlü olur. Peki bilgisayar bakımı nasıl yapılır ? Firmaların çoğu bilgisayar bakımı için firmalar ile anlaşma sağlamakta ama bilgisayar bakımını kendinizde kolayca yapabilirsiniz. Bu yazımda detaylı bilgisayar bakımı ve adımlarını sizler için anlatacağım. Not : bun anlattığımız masaüstü bilgisayardır. Laptop bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını ayrı bir konuda anlatacağım.

Öncelikle bilgisayara iki türlü bakım yapılır bunu belirteyim. Bu bakımlar donanımsal bakımlar ve yazılımsal bakımlardır. İki bakımda bilgisayarımızın verimi ve kullanım ömrü için önemlidir. Bakımların düzenli olarak 6 ayda bir yapılmasını ben şahsım adına tavsiye ediyorum. Bu altı aylık süreç bilgisayarınızın bulunduğu ortama ve kullanımına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin çok tozlu bir ortamda kullanıyorsanız bu aralığı azaltmanızı düzenli olarak 3 ayda bir bakım yapmanızı öneririm. Kullanım olarak çok yoğun bir kullanım yapıyorsanız yine bu süreyi aynı şekilde değerlendirmenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınıza ne kadar iyi bakarsanız o kadar verim alır ve o kadar uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim bilgisayar bakımı hakkında bilgi paylaşımı yapmaya.

Bilgisayar Bakımı

Bilgisayar bakımı bilgisayarınızın verimli ve uzun çalışması için yapılması gereken bir işlemdir. Bakımlar için çoğu şirket firmalar ile anlaşmalar sağlamakta ve bakım başı ücret ödemektedir. Fakat arıza durumu söz konusu değilse bakımı kendinizde kolayca yapabilir ve bu ödemelerden kurtulabilirsiniz. Baktığınız zaman bilgisayar sayınız çok ise bakımı kendiniz yapmanız sizi büyük bir ödemeden kurtarabilir.  Donanımsal ve yazılımsal olarak iki türlü bakım olduğunu söylemiştik peki nasıl yapılır bu bakımlar ?

  • Bilgisayar Donanım Bakımı

Donanım demek bilgisayarda dokunabildiğiniz her şey demek. Bilgisayarın donanım parçaları kasa, monitör, fare, klavye, hoparlör, ekran kartı, yazıcı gibi parçalarıdır. Bunların bakımı nasıl olur hemen kısaca anlatalım.

Bilgisayar Kasası Bakım

Bilgisayar kasası bakımı öncelikle kasanının kapalı ve fişinin çekik olduğundan emin olun. Sonrasında kasanın yan kapağını açın Açtığınız zaman uzun süredir bakım yapmıyorsanız içerinin toz dolduğunu göreceksiniz. Bu toz zamanla kasanızda bulunan ekran kartı anakart gibi elektronik kartlara yapışarak daha çabuk ısınması ve bu sayede kartların çabuk zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden kasamızı saran tozları üfleme motoru yoksa saç kurutma makinesi (soğuk hava ile) yada elektrikli ev süpürgesi ile temizlemelisiniz. Özellikle soğutucu fanları detaylı temizlemenizi tavsiye ederim.

Bilgisayarınızın işlemcisi ile soğutucu arasında olan ve işlemciyi soğutma görevinde büyük rol oynayan termal macun değişiminde önerim ise mutlaka 2 senede bir eğer bilgisayarınız 5 seneyi doldurmuş ise 6 ayda bir mutlaka yenileyin. Kullandığınız termal macunda kaliteli macun seçerek bu ömrü daha fazla uzatabilirsiniz. Kalitesiz ve ucuz macunlar ile haftada bir değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Monitör Bakımı

Hemen hemen her gün yaptığımız bir işlem zaten bu yüzden çok fazla üstünde durmuyorum. Monitör ekranınızı silmeniz arka kısımların tozunu almanız monitör bakımının en önemli parçası. Burada size önerim monitör yeni nesil ise ekran silme bezi ve spreyi ile temizlemenizi öneririm.

Klavye Mouse Bakımı

Mouse pad kullanmanızı kesinlikle öneririm. Mouse altında bulunan siyah tutucu görevi gören dört adet pedin tozlar ile yapış yapış olması kimsenin hoşuna gitmiyordur. Bu durum aynı zamanda mouse performansını da etkilemektedir. Bu yüzden mouse pad kullanmanız bu durumun önüne geçecektir.

Klavyede hepimizin genel sorunu içine pislik kaçması bunu önleyen klavye üstü örtüler mevcut. Fakat kullanmıyorsanız mutlaka ayda bir kere klavye içini ters çevirip temizlemenizi öneririm. Aksi taktirde tuşlara ve tuşların yay sistemine zarar verebilir.

Yazıcı Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yazıcı bakımı da önemli bir unsurdur. Fakat yazıcı olarak iki tip yazıcı vardır. Biri network yazıcı yani profesyonel büyük yazıcılarda diyebiliriz. Bu yazıcıların bakımları için bir firma ile senelik bakım onarım anlaşması yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bu sizi zarara değil aksine kara geçirecektir. Toner masrafından, arıza durumunda parça masrafından ve bakım yapılması konusunda size bu anlaşma içerisinde hizmet sağlanacaktır.

Küçük yazıcılarda ise kapaklarını açıp kolonya ve ya alkol ile temizlemenizi tavsiye ederim.

  • Bilgisayar Yazılım Bakımı

Bilgisayarınızda kullandığınız bütün programlar yazılım diye geçer. Eğer lisanslı yazılım kullanıyorsanız lisans kontrollerini ve sürelerini mutlaka kontrol edin.

Bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları mutlaka temizleyin. Bu size hem performans hem de alan olarak avantaj sağlar. Bunu cleanclear gibi benzer ve ücretsiz programlar ile kolayca yapabilir ya da windows da bulunan disk temizleme ile yapabilirsiniz.

Bilgisayar bakımı gördüğünüz gibi kolay bir işlemdir. Fazla uzatmaya gerek duymadan sizlere kısaca anlattım. Sizlerde evinizdeki ve ofisinizde bulunan bilgisayarlara kolayca bakım yapabilirsiniz. Bu yaptığınız işlemler size zarar vermeyeceği gibi üstüne size avantajda sağlar.

Peki Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli bu konu hakkında bir fikriniz var mı ? Eğer incelemek isterseniz konuma göz atmanızı tavsiye ederim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir