Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı yazımızda cep telefon nasıl seçilir ? sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Telefon seçme rehberi

Paylaş

Cep telefonu alacak olanlar cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler adlı yazımı sizlerle paylaşıyorum. Günümüzde biliyoruz ki neredeyse herkes cep telefonu kullanıyor. Evet bence cep telefonu olmayan parmakla sayılır derecede az. Cep telefonu artık neredeyse çocuk yaşta alınıyor. Cep telefonu sürekli gelişen bir teknolojidir. Yeni telefon alacak olanlarda sürekli gelişen bir teknoloji olmasından dolayı çok kararsız kalabiliyor. Bu yazımda sizlere rehberlik etmeye çalışacağım.

Bu yazıyı hazırlamam bir akrabamın telefon almak istemesi ile alakalı bir durum. Kendisinde zaten bir telefon vardı. Kullandığı telefon Samsung Galaxy S3 mini modeliydi. Fakat günümüzde yetersiz kaldığı için yeni bir telefon almaya karar vermişti. Fakat hangi telefonu alacağı konusunda bir türlü karar veremiyordu. Ben düşünüyorum ki bu durumda bir çok kişi vardır. O yüzden herkesle bu konuda yaptığım araştırmaları paylaşmak istedim. Öncelikle şundan bahsedeyim S3 Mini modeli günümüzde gerçekten yetersiz bir telefon sadece sosyal medya ve alo diyecek bir telefon durumuna geldi. Zamanının en iyi telefonu olan telefonun şuan yüzüne kimse bakmıyor. Evet konumuza başlamadan konum hakkında olumlu ve ya olumsuz düşüncelerinizi yorum kısmından bana iletirseniz sevinirim.

Cep Telefonu Nasıl Seçilir ?

Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler, * bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli * konumda bahsettiğim şeylerle biraz aynı gibi olacak ama tek farkı burada en önemli faktör bütçe. Nedeni ise cep telefonu dediğim gibi neredeyse her gün yeniden gelişiyor. Karşımıza her ay farklı bir telefon modeli çıkabiliyor. Bu yüzden bilgisayardaki gibi uzun yıllar kullanım ömrü olmuyor. Bu dediğim mobil oyunları oynayanlar için geçerli. Diyorsanız benim oyunla işim yok bana sosyal medya bir kaçta ufak uygulama çalıştırsın o zaman iş değişir. Zaten bu iş için alacağınız bu telefon için büyük bir bütçe ayırmanıza gerek kalmayacaktır. Ama oyun oynayanlar için oyunlara gelen yeni güncellemeler ve çıkan yeni oyunları oynayabilmek için telefonunuzu model model yükseltmek durumunda kalabilirsiniz.

Telefon Seçme Rehberi

  • Oyun Telefonu Seçerken Dikkat Edilecekler

Telefon seçerken öncelikle oyun için mi yoksa sadece sosyal medya ve iletişim işlerinizi mi halletmek istiyorsunuz onu belirlemeniz en doğrusu olacaktır. Oyun oynuyorsanız alacağınız telefonun da aynı bilgisayar gibi o oyunu çalıştırabilecek özelliklere sahip olması gerekmektedir. Yani siz eğer oyun oynamak için telefon alıyorsanız mutlaka o oyunu araştırmanızı öneririm. Hangi özelliklere sahip telefonlarda rahat bir şekilde oynanabiliyor. Bunu dahada açmak gerekirse oyun oynamak için telefon arıyorsunuz ve son model en pahalı telefonu alıyorsunuz. Oynayacağınız oyuna göre özellikler çok yüksek bir telefon bu oyun için işinize yarar ever ama maddi anlamda size zarar verir. Bu yüzden önce bütçenizi belirleyip kendinizi maddi anlamda fazla zorlamadan istediğimiz oyunu oynayabilecek bir telefon sahibi olmak. Bütçemizi belirledikten sonra hangi oyunu oynuyorsanız o oyunun sistem gereksinimlerine ve bütçemize uygun bir telefon bulmak. Bu sayede hem uygun telefonu alıp hemde onlarca para harcamamış olacaksınız.

  • Gündelik İşler İçin Telefon Seçimi

Telefonda oyun oynamıyorsunuz sadece gündelik işlerinizi halletmek kısacası alo desin, sosyal medya (facebook, instagram, whatsapp vb.) işlerimi görsün diyorsanız son model aşırı yüksek özellikli bir telefon almanıza gerek yok. Bunun için orta özellikli bir telefon almanız işinizi görecektir. Bu tür telefon alımında da önemli nokta ucuz diye düşük özellik telefon seçmeyin. Alacağınız telefonun işletim sistemi ( android, ios vb. ) en azından bir önceki güncellemeyi almış olsun çünkü artık bazı uygulamaların eski sürümlerde çalışması durduruluyor. Bu yüzden ucuza aldım diye sevinirken kısa bir süre sonra pişman olabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere marka önerisinde bulunmadım. Telefon seçimi yaparken nasıl karar verilir kısaca özetledim. Diğer yazılarımda markalar hakkında daha doğrusu tek tek telefon incelemeleri yaparak telefonlar hakkında bilgiler sunmaya devam edeceğim. Burada önemli olan aslında marka model değil. Şimdi satılan her markanın Türkiye garantisi var zaten zaten o yüzden servis ağı falan gibi şeyler uydurma artık. Büyük bilişim marketleri satıyor servis ağı olmazsa neden satsınlar. O yüzden marka model takıntısına girmeden işinizi görecek bütçenize göre bir telefon seçmeniz önemli. İlerde değiştirmek istediğiniz zaman lan ben buna o kadar para verdim şimdi işe yaramıyor yarısına satmak zorundayım demeyin.

Yazımı okuduysanız beni haksız da bulabilirsiniz. Buna saygım sonsuzdur ama neden haksız bulduğunuzu yorum kısmından kısaca bana iletirseniz kendimi düzeltmeme yardımcı olabilirsiniz. Herkese iyi günler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar