Core Parking Manager Nedir? Bilgisayarı Hızlandırır Mı ?

Soru Cevap bölümümüzde en çok sorulan sorulardan birisi olan Core Parking Manager Nedir? Bilgisayarı Hızlandırır Mı ? Bilgisayar hızlandırma programı Core Parking Manager nasıl kullanılır ? İşe yarar mı ? sorularının cevabını verdik. Detaylar yazımızda.

Core Parking Manager Nedir? Bilgisayarı Hızlandırır Mı ? Bilgisayar hızlandırma programı Core Parking Manager nasıl kullanılır ? İşe yarar mı ? Soru Cevap kısmında açıkladık.

Paylaş

İnternette en çok aranan sorulardan bir tanesi Core Parking Maneger nedir ? Core Parking Manager ne işe yarar  ? Core Parking Manager programı bilgisayarı hızlandırır mı ? Bilgisayarının yavaş olduğunu düşünenler genelde bilgisayarı hızlandırmak için çeşitli programlara başvururlar. İnternette bilgisayar hızlandırma programı olarak en çok aranan program ise Core Parking Manager programı. Kullanıcılar tarafından bu program hakkında en çok sorulan soru ise Quick CPU – Core Parking Manager oyunlarda kasan bilgisayarda işe yarar mı ? Quick CPU – Core Parking Manager programı nasıl kullanılır soruları oluyor. Bende sizler için bu soruları cevapladım. Quick CPU – Core Parking Manager programını inceledik bakalım nasıl bir sonuç aldık.

Öncelikle şunu belirtelim program ücretsiz kullanabileceğiniz bir programdır. Programı resmi sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Konumuzu okuduktan sonra programı indirmek isteyenler için en altta indirme linkini ve resmi sitesini sizlerle paylaşacağım. Şimdi gelelim programı incelemeye.

Core Parking Manager Nedir ?

Program bilgisayarınızın CPU performansında ince ayarlar yapabilmenizi sağlar. Program sayesinde bilgisayarınızda bulunan çekirdekleri tam performans ile kullanabilirsiniz. Yeni teknolojilerde bilgisayarlar daha az güç tüketimi yapacak şekilde tasarlanıyor. Buda bilgisayarınızın performansını geri plana itiyor. Günümüzde üretilen bilgisayarlar ise birden fazla çekirdek ile üretiliyor fakat güç tüketimini aza indirmek için yeni gelen CPU Core Parking ( Çekirdek Park Etme ) özelliği ile CPU en az güç tüketimi ile çalışması için çekirdeklerin işlemesini ayarlıyor. Buda bilgisayarınızda bulunan çekirdekleri tam performans ile kullanmanızı engelliyor olabilir. Yani anlatmak gerekirse bilgisayarınız 8 çekirdekli diyelim. Bilgisayarınızda bir programı açmak için 1 çekirdek yetiyorsa bu özellik sayesinde bilgisayarınız 7 çekirdeği park haline getirir ve bu programı sadece bir çekirdek ile açar. Bu güç tüketimini en aza indirmek için gelmiş bir özelliktir. Bilgisayarınız bu programı bütün çekirdekleri kullanarak açsaydı daha hızlı açardı ama daha fazla güç harcardı. Fakat siz yinede daha hızlı açsın tüm çekirdekleri aktif halde kullansın istiyorsanız işte burada devreye Core Parking Manager programı devreye giriyor. Program ile bilgisayarınızda çekirdek park durumunu kendiniz ayarlayabiliyorsunuz isterseniz bütün çekirdekleri aktif hale getirebiliyorsunuz.

Core Parking Manager Bilgisayarı Hızlandırır Mı ?

Bu sorunun cevabı evet bilgisayarı hızlandırır. Özellikle oyun oynarken bilgisayarınızda tüm çekirdekleri tam performans kullanmanızı sağlayacağı için gözle görülür bir fark hissedersiniz. Bilgisayarda oyun oynarken ya da yüksek çekirdek kullanımı isteyen bir program kullanırken bu programı kullanmanız performansta gözle görülür bir artış gösterecektir. Fakat şöyle bir gerçekte var bu programın işlevi bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösterebilir. Yani eski nesil bir bilgisayar ile yeni nesil bir bilgisayarda kullanımı far edecektir.

Core Parking Manager Zararlı Mı ?

Bu soruyu da çok soran oluyor. Cevabı ise evet duruma göre Core Parking Manager programı zararlıdır. Hangi durumlarda diye soracak olursanız normal bir bilgisayar kullanıcısının ( oyun oynamayan sadece internet ve office için kullananlar ) bu programı kullanması faydadan çok zarar verecektir. En büyük zarar bilgisayar tam güç harcaması yapacağı için enerji tüketimi üst seviye olacaktır. Diğer bir zararı ise bilgisayarınız tüm çekirdekleri kullanacağı için fan kullanımı da en yüksek seviyede olacak ve buda bilgisayarınızın soğutma sistemine zarar verme ihtimalinin olmasıdır. Bilgisayarınızda oyun oynarken ve yüksek performans isteyen program kullanımlarında bu programı kullanmanızı tavsiye ederim. Normal kullanımlarda ise yine programdan ayarları eski değerine çekmeniz bilgisayarınız için iyi olacaktır.

Core Parking Manager Kullanımı

Programı kullanmak oldukça basit. Core Parking Manager programı kullanımı nasıl sırası ile bakalım ;

  • Öncelikle bu adresten programı indiriyorsunuz. ( İndirme adresi resmi programın resmi web sitesidir ve güvenlidir. )
  • Program rar dosyası şeklinde bilgisayarınıza iniyor. Programı rar dosyasından çıkartıp 32 bit ve 64 bit seçeneklerinden size uygun olanı kuruyorsunuz. Kurulum normal bir program gibi next next şeklinde.
  • Program kurulumu bitince programı açtığınız zaman yapmanız gereken önemli bir adım var. Bu adım programı açtığınız zaman bazı değerleri mutlaka not almanız gerekiyor nedeni programın geriye dön seçeneği olmaması ve geriye döndürmek istediğiniz zaman değerleri tekrar sizin eski haline döndürmeniz gerekmekte. Bu değerler Core parking index – Turbo boost Index ve Frequency scalling index değerleridir.
  • Eğer çekirdekleri tam performans kullanmak istiyorsanız not aldığınız Core parking index – Turbo boost Index ve Frequency scalling index değerlerini %100 konumuna getirmeniz gerekiyor. Sonrasında ise Apply butonuna basarak ayarları kaydedin. Programı açık tutmanıza gerek yoktur. Program yaptığınız son ayarlar kapattığınız zamanda aktif olmaya devam edecektir.

* Core parking index Nedir  ? : Programda yer bu kısım ile bilgisayarınızda park edilecek çekirdekleri ayarlayabilirsiniz. Bu ayarı %100’e getirmeniz dahilinde tüm çekirdekler aktif olarak çalışacak ve bilgisayarınız işlemciyi tam performans kullanır.

* Frequency scalling : Bu ayarda işlemcinizin frekans değerini ayarlar. İşlemci 2.0 – 4.0 GHZ değerinde ise bu ayarı %100 yaparsanız işlemci 4.0 GHZ’de çalışacaktır.

* Turbo boost Index : Bu değer işlemcinizin saat hızını ayarlar. Bilgisayarınızda normal işlerde yani çok CPU gerektirmeyen işlerde işlemci saat hızı normal bir şekilde kalır. Fakat CPU frekansı yükseldiği zaman işlemci maksimum seviyede çalışır. Bu değerde %100 e getirildiği zaman işlemci yoğun bir şekilde maksimum saat hızı ile çalışır.

Programın Görüntüsü ;

Core Parking Manager işlemci performansı artırma programı kullanımı hakkında detaylı bilgi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar