Domain ve Hosting Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Domain ve Hosting Nedir ? Ne İşe Yarar ? adlı konumuzda hosting nedir domain nedir ? Domain ve hosting nasıl kullanılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Paylaş

Domain ve Hosting Nedir ? Ne İşe Yarar ? konumuzda domain ve hosting hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Günümüzde web sitesi açmak artık herkesin bilmek istediği işler arasında yer alıyor. Firmalara web sitesi zorunluluğu geldikten sonra ve artık blog sitelerinden iyi paralar kazanılmaya başlayınca hemen hemen evinde internet olan herkes web sitesi açmak için bir çaba içerisine girdi. O yüzden herkes bu işin temeli olan domain ve hosting nedir ? Domain ve Hosting ne işe yarar bunlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bende bu konu hakkında bir yazı hazırlamak istedim.

Web sitesi açmak isteyenlerin ilk olarak bilmesi gereken iki terim domain ve hosting. Web site açmanın ilk adımıdır domain ve hosting. Bu ikisi olamadan web sitesi açılabilir mi ever ama ücretsiz sağlayıcılardan açılır fakat o siteleri istediğiniz gibi yönetemezsiniz. Sitenizde her şey sizin istediğiniz gibi olsun istiyorsanız hsoting de domain de size ait olmalı.

Domain Nedir ?

Domain Nedir ? Domain ne işe yarar ? Domain hakkında kısa bir açıklama bu konuda

Dilimizde karşılığı alan adı olan domain sitenizin adıdır. Nasıl bir sokağa ad veriliyor web sitenize de bir ad vermeniz gerekiyor. İşte bu ad domain olarak adlandırılıyor. Sitenize vermiş olduğunuz ad sizin alan adınız oluyor. Benim sitemin alan adı ozturksedat.com sizde buna benzer alan adınızı domain satışı yapan firmalardan satın alabilirsiniz. Alan adı satın alırken dikkat etmeniz gereken anlamlı ve ne hakkında web sitesi açacaksanız o alanla ilgili bir alan adı olmasıdır. Domainin çok çeşitli uzantıları mevcuttur. Bunlardan en popüler olanları .com, .net ve .org uzantılarıdır. Ülkemizin kurumsal uzantısı ise .com.tr dir. Birçok uzantıda domain kullanabilirsiniz. Ama tabi benim önerim popüler olan .com uzantısıdır. Alan adı fiyatları ülkemizde ortalama 10 dolardır. Fakat Godaddy firmasında ara ara kampanyalar oluyor 20 Türk Lirası’na kadar düşüyor fiyat.

Hosting Nedir ?

Hosting Nedir ? Hosting ne işe yarar ? Hosting hakkında kısa bir açıklama bu konuda

Domain nedir sorusunun cevabını verirken bir sokağın nasıl adı varsa o sokağı inşa etmek içinde bir alana ihtiyaç vardır. İşte hosting de sitenizi inşa etmeniz için gerekli olan alandır. Yani sitenizi internette yayınlamak istiyorsunuz fakat bunun için bir alana ihtiyacınız vardır. İşte bu alana hosting adı verilmektedir. Hosting fiyatları günümüzde firmadan firmaya değişiklik gösterir. fakat nasıl sokak büyüdükçe alan genişliyorsa sitenizde büyüyüp popüler olmaya başlayınca hosting ihtiyaçları o derecede büyüyor. Bu yüzden ilk başlangıçta firmaların sağladığı başlangıç paketleri ile başlayıp siteniz popüler oldukça hosting özelliklerini büyütmeniz gerekebilir.

Hosting alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken temel kural firmanın kurumsallığı, teknik destek konusunda tecrübesi ve hızı. Eğer firma size zamanında teknik destek veremiyor ve sorularınıza tam yanıt alamıyorsanız hosting firmanızı değiştirmenizi öneririm. Sitenizde hosting kaynaklı olan problemler büyük git kayıplarına neden oluyor. Eğer sitenizin hiti varsa en çok tercih edilen ve güvenirliği kanıtlanmış bir firma seçmenizi tavsiye ederim.

Domain ve Hosting Nasıl Çalışır ?

Sitenizi yayınlamak için domain ve hostinginizi birleştirmeniz gerekiyor. Peki bunu nasıl yapıyoruz. Hostin şirketi size hostingi domaine bağlamak için ns adresleri sunmaktadır. Bu adresler ns1.hostingfirmasi.com ns2.hostingfirmasi.com gibi iki adet oluyor. ns1 ve ns2 firmalara göre değişiklik gösterebilir. Bu adresleri domain adresinize tanımlamanız için yine domain satın aldığını firma size domain yönetim panelinde ns adresleri seçeneği sunmaktadır. Hosting firmasının size vermiş olduğu ns adreslerini ns yönetimi ile domaine tanımlıyoruz. Artık sitemizi yayınlamaya hazırız. Ns adreslerinin oturması firmalara göre değişiklik gösteriyor bazı firmalar anında işleme alırken bazı firmalar 1- 2 saati bulabiliyor.

Evet domain ve hosting nedir ? Domain ve hosting nasıl kullanılır sorularının cevaplarını öğrenmiş olduk. Hosting ve domain konusunda merak ettiğiniz her soruyu yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

Sizde blog açarak para kazanmak istiyorsanız linke tıklayarak konumuzu okuyabilirsiniz.

Diğer bir konumuzda da wordpress nasıl kurulur öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir