E-Devlet Üzerinden GSS Prim Borcu Ödenir Mi ?

En çok sorulan sorulardan birisi E-Devlet Üzerinden GSS Prim Borcu Ödenir Mi ? Bu sorunun cevabı ve Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgiler soru cevap bölümümüzde sizlerle. İyi okurlar

En çok sorulan sorulardan birisi E-Devlet Üzerinden GSS Prim Borcu Ödenir Mi ? Bu sorunun cevabı ve Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgiler soru cevap bölümümüzde sizlerle. İyi okurlar

Paylaş

Yine bir çok kişi tarafından merakla cevabı aranan bir soru ile karşı karşıyayız. E-Devlet üzerinden GSS prim borcu ödenir mi ? Bize ulaşan bu sorunun cevabını kullanıcımıza verdik fakat konu hakkında araştırma yapan diğer kullanıcılar için sitemizde de bu sorunun cevabını sizlerle paylaşmak istedik. GSS prim borcu nasıl ödenir ? öğrenmek isteyenler için detaylı bir şekilde açıklayacağız. Fakat öncesinde GSS nedir ? GSS prim borcu nedir ? bu soruların cevaplarına kısaca değinelim.

GSS Nedir ?

GSS yani Genel Sağlık Sigortası kişilerin sağlık sorunlarında giderlerin karşılanmasını sağlayan sigortadır. GSS öncesinde sağlık hizmetlerinden finansman olarak herkes eşit halde faydalanamıyordu fakat GSS ile herkes sağlık hizmetlerinden eşit bir şekilde faydalanmaya başladı. Yani Genel Sağlık Sigortası ile kişiler maddi güce ve isteğe bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden eşit bir şekilde faydalanmaya başladı. Genel Sağlık Sigortası eğer çalışmıyorsanız ve herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa adınıza otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası aktif oluyor. İşte burada GSS primi devreye giriyor.

GSS Primi Nedir ? Kimler GSS Primi Öder ?

GSS Primi sağlık güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden tam anlamı ile faydalanması için ödemesi gereken primdir. Şimdi diyeceksiniz ki yahu bu nasıl iş zaten işsisiz maaş alamıyoruz birde bu prim çıktı başımıza hastada olmayalım mı ? Devletimiz bu noktada sizlerden gelir testi istiyor. Eğer sosyal güvenceniz yoksa GSS primi ödeme durumunuzu gelir testi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Genel Sağlık Sigortasına bağlandığınız tarihten itibaren bulunduğunuz bölgeye bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi yaptırmanız gerekmekte. Genel Sağlık Sigortasına geçişiniz hakkında bilgi size tebligat olarak gönderilecektir. Eğer geliriniz düşük ise size gelen tebligattaki tarihten itibaren 1 ay içerisinde gelir testini yaptırmanız gerekmekte. Geliri yüksek olanlar ise GSS primi ödemek zorundadır. Peki GSS prim borcu E-Devlet sistemi üzerinden ödenir mi ? Cevabı ise evet ödenir peki nasıl  ?

E-Devlet Üzerinden GSS Prim Borcu Ödeme

E-Devlet üzerinden GSS prim borcu ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun E-Devlet giriş şifreniz olması gerekmekte. Eğer şifrenizi hala almadıysanız size en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Ödemelerinizi kredi kartı ve ya banka kartı ile yapabilirsiniz.

E-Devlet ile GSS Prim Borcu Ödeme Anlatımı

  • GSS prim ödemeniz gerekiyorsa borcunuzu ödemek için öncelikle Buraya Tıklayın ve resmi siteye gidin. Bu siteden başka sitelerde GSS prim ödemesi yapmayın sadece bu site üzerinden yapılabiliyor.
  • Site ilk açılışta size E-Devlet bilgilerinizi soracak. Doğru bir şekilde yazarak giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra SGK web sitesine giriş yapmış olacaksınız. Burada Web Tahsilat seçeneğinden sorgulama yapmanız gerekiyor. Sorgulamayı yaparken Sorgu Tipi : Diğer Tahsilatlar, Sorgu Tipi : GSS Prim olarak seçin ve borç sorgula butonuna basın
  • İlk sorgulamada herhangi bir borç görünmezse tekrar sorgulayın ilk sorgulamalarda bazen site hata verebiliyor.
  • Borcunuzu gördükten sonra sayfanın en alt kısmında öde butonu yer alıyor. Bu butona tıklayarak ödeme adımlarına geçebilirsiniz.
  • Ödeme kısmında tamamını ve ya ne kadarlık kısmını ödeyeceğinizi seçin. Tamamını ödeyecekseniz onay onay butonuna basarak işleme devam edin.
  • Ödemeyi banka kartımı yoksa kredi kartıyla mı ödeyeceğinizi seçin. Burada dikkat etmeniz gereken kredi kartı ile ödemelerde komisyon farkı alınması. Eğer banka kartı ile öderseniz herhangi bir fark ödemeden sadece borç tutarını ödüyorsunuz.
  • Önemli bir nokta daha ödemenizi yapacağınız kartın telefon ve internet ile ödeme özelliğinin açık olması gerekmekte.
  • Ödeme yap dediğiniz zaman telefonunuza doğrulama kodu gelecek bu kodu istenilen yere doğru bir şekilde girmeniz gerekmekte. Ödemeniz başarılı ile yapıldıysa ödemeniz başarılı bir şekilde yapılmıştır uyarısı alırsınız ve işleminiz tamamlanmış olur.

Ödemenizi yaptıktan sonra tekrar sorgulama yapmanızı tavsiye ederim. Eğer bir problem olursa sayfadan ödeme dekontunun bir kopyasını mutlaka alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir