E-Ticaret Satış Arttırma Önerileri

E-Ticaret Satış Arttırma Önerileri ile e-ticaret satış teknikleri ve e-ticarette daha fazla müşteriye ulaşma konusunda yaptığım araştırmaların sonucunu okuyabilirsiniz. E-ticaret sitesi önerileri bu konuda

Paylaş

Herkese merhaba bu konumda e-ticaret satış arttırma önerileri hakkında kendi görüşlerimi sizlere aktaracağım. Öncelikle günümüzde hemen hemen herkes internet kullanıyor diyebiliriz. Sanırım bu görüşüme katılmayan çok nadir olacaktır. Günümüzde alışveriş merkezi kalabalıklığı ve üşengeçlik diyelim çoğumuz alışveriş işlerimizi artık e-ticaret siteleri aracılığı ile gerçekleştiriyoruz. Bu yüzden e-ticaret işi artık en popüler ve en çok kazandıran işler arasında liderliğe oturdu bile diyebiliriz. Bunu göz önünde bulundurarak sizde e-ticaret işine girmek istediniz fakat bunun için e-ticaret satış teknikleri konusunda bilgi sahibi olmalısınız ki sizde bu pastadan payınızı alabilesiniz. Peki e-ticaret satışı arttırma yöntemleri neler ? Bu konuda kendi görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

Günümüzde e-ticaret sitesi açmak artık çok kolay diyebiliriz. Şöyle ki hazır e-ticaret sitesi paketlerinden faydalanarak sizde sitenizi kurabilir ve hemen satışa başlayabilirsiniz. Siteyi açıp ürünleri koyup satışa başlamanız sadece 1 gününüzü alır ama önemli olan satış yapabilmek. Yoksa işler umduğunuz gibi gitmez ve neye uğradığınızı şaşırırsınız. Bu yüzden e-ticaret satış teknikleri konusunda biraz bilgi sahibi olmalısınız. Ben bu konumda e-ticaret sitesinden alışveriş yapan bir kaç arkadaşımın görüşlerini alarak alışveriş yapacakları e-ticaret sitelerini nasıl tercih ediyorlar bunu sizlerle paylaşmak istedim.

E-Ticaret Sitesi Satışı Nasıl Artar ?

Arkadaşlarımla konuşmamda tercih sebeplerinde en önemli nedenleri sizlerle paylaşacağım. Alışveriş yapacakları siteleri neye göre seçiyorlar ve ya nasıl seçiyorlar bu görüşlerin sonucunu sizlere aktaracağım. Haydi başlayalım ;

 • Sitenin Hızlı Olması

Bir arkadaşımın söylediği sitenin hızlı olması tercih sebebidir. Bu madde benimde seçme nedenlerimden birisidir. Bir ürün alacaksam ve bunun için bir e-ticaret sitesinde geziyorsam bu ürünün resimlerini ve detaylarına hızlı bir şekilde göz atmak isterim. Aksi taktirde sayfa ve resimler açılana kadar sıkılıp çıkıyorum. Bu yüzden bir e-ticaret sitesi ne kadar hızlı olursa satış yapma şansı o kadar fazladır.

 • Mobil Uyumlu Site ve Uygulamasının Olması

Bu madde benim tercih sebebimdir. Düşünüyorum ki benimle birlikte bir çok kişininde tercih sebebi olarak sıralamaya girer. Büyük çoğunluğumuz mobil cihazlar ile internet kullanıyoruz. Yani buda demek oluyor ki e-ticaret alışverişinde de mobil cihazlar çoğunluk olarak kullanılmakta. Bir e-ticaret sitesi mobil uyumlu olursa hatta mobil uygulaması olursa kullanıcılara rahat bir alışveriş fırsatı sunabilir. Baktığınız zaman büyük e-ticaret sitelerinin çoğunun satışının büyük bölümü mobil uygulama üstünden ve bu siteler genellikle mobil uygulamalarını ön plana çıkarmak için onca reklam ücretleri harcıyor. Çünkü günümüz artık mobil dönemi ve çoğu işler mobil aracılığı ile yapılıyor. Sizin e-ticaret sitenizin de mobil uygulaması varsa bu sizin satış şansınızı artıracaktır.

 • Canlı Destek Netliği

E-ticaret sitelerinde olmazsa olmaz canlı destek asistanı. Evet hemen hemen her sitede destek hattı var ama önemli olan bu destek hattını açmak değil. Açılan bu destek hattında sorulan sorulara net ve müşteriyi memnun edecek cevaplar verebilmek. Bu yüzden canlı destek ve ya destek hattınızda mutlaka profesyonel biri bulunmalı. Müşterinin sorduğu her soruya hızlı ve müşteriyi memnun edecek bir şekilde cevap vermesi. Esnafları düşünelim alışveriş yapmak için gittiğiniz bir esnafa sorduğunuz soru karşısında belirsiz ve sinir bozucu cevap alırsanız o dükkandan alışveriş yapar mısınız ? E-ticaret sitesi de bir dükkan ve sizde o esnaf gibi düşünün o yüzden destek hatlarında müşteriye mutlaka profesyonel kişiler aracılığı ile cevap verin ve müşterinizi kaçırmak yerine mutlu edip onun alışveriş yapmasınız sağlayın. Göreceksiniz bunun size çok olumlu dönüşleri olacak.

 • Ürün Resimleri Net Olmalı

Bir arkadaşımda ürün resimlerinin tercih sebebi olduğunu söyledi. Evet buna da katılıyorum. Ürün resimleri net ve gerçekten o ürünü anlatan resimler olması önemli. Kalitesi düşük ve resimlerin ürünü göstermeyecek resimler olması müşteriyi vazgeçirecek bir nedendir. Örnek veriyorum akülü araba satışı yapıyorsunuz ürün resimleri kalitesiz pixel pixel ve sadece ön taraftan çekilmiş resimler koyarsanız bu ürünün satışı zor olacaktır. Ama ürünü kaliteli ve her köşesinden detayları ile çekerseniz bu ürünün satışı daha kolay olacaktır. Çünkü insanlar alacakları şeyi tüm detayları ve netliği ile görmek ister. Bu yüzden satışı yapılan ürünün resimleri kaliteli ve detaylı olmalıdır.

 • Çeşitli Kampanyalar

E-ticaret sitenizde yapacağınız ufakta olsa çeşitli kampanyalar ve indirimler emin olun müşteri oranınızı çok çok yukarılara taşıyacaktır. Çünkü halkımız indirimi seven bir halk indirimli ürünleri ve ya kampanyaları gördüğümüz zaman kendimizi tutamıyoruz. Hele birde bu ürün aradığımız ürünse keyfimize diyecek yok hemen satın al butonuna basıyoruz. Bu noktada önerim de sepette indirim ve sepette kampanya yöntemi. Bu yöntemle doğal olarak müşteriniz istediği üründe indirim ve kampanya yakalamış olacak. Birde ücretsiz kargo kampanyası tadından yenmez. Ya da şu da olabilir şu kadar alışveriş yapana kargo bedava yapmanız bile müşterinin ilgisini çekecektir.

 • Kolay Üyelik

Benim için önemli bir madde. Öyle sitelere denk geldim ki alışveriş yapacağım üye olmak için 10 sayfa atladım ve çok sıktı beni. Bu yüzden alışveriş yapacak olan kullanıcılara kolay üyelik imkanı sağlarsanız bu alışveriş oranını arttıracaktır. Araştırmalarda bunu doğruluyor. Çabuk üyelik alınan e-ticaret sitelerinin satışı diğer sitelere oranla %70 daha fazla. Bu yüzden alışveriş yapacak kullanıcıları üyelik sırasında kaçırmayın üzülebilirsiniz 🙂

 • Ödeme Yöntemleri

Ödeme yöntemleri de önemli bir madde. Ödeme yöntemleri çeşitliliği alışveriş yapacak olan üyenin de hoşuna gider ve istediği ödeme yöntemi ile kolayca ödemesini yapabilir. Kapıda ödeme, kredi kartı, havale ile ödeme ve diğer ödeme yöntemi çeşitliliği ile müşterilerinizin kolay ödeme yapabilmesini ve bu sayede alışveriş oranınız artacaktır. Bir diğer ödeme kolaylığı ise tek bir banka değilde farklı bankalar ile anlaşma sağlamak. Nedeni taksit seçenekleri ve kullanıcıların kazanacakları puanlar. Bunlar çok önemli nedenlerdir. Örnek veriyorum bir müşteri a bankası ile çalışıyor siz b. Bu müşteri sizden fazla bir puan kazanamayacak ve ya taksit seçeneklerinde az taksit ve ya komisyon ödeyecek. Sizinde a bankası ile anlaşmanız olsaydı hem müşteri puan kazanacağı için mutlu olup taksit seçeneklerinden faydalanabilecekti hem de siz satışınızı yapabilecektiniz. Bu altın bir maddedir.

 • E-Ticaret Site Güvenliği

Kredi kartı dolandırıcılığı günümüzde en çok kullanılan bir dolandırıcı türüdür. Bu yüzden müşterilerinize mutlaka üst seviye güvenlik sunup onların güvenini kazanmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ne satış yapabilir nede o siteyi ayakta tutabilirsiniz. Bu yüzden ödeme için güvenliği üst seviyede tutmanız kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir.

 • Kargolama

Kargo en önemli etken. Kargo konusunda 1 kere kötü yorum almanız demek satışlarınızı büyük oranda düşürmek demek. Bu yüzden kargo bir e-ticaret sitesi için çok önemlidir. Ürünü kargoya verirken kendinize alıyormuş gibi nasıl görmek istiyorsanız o şekilde kargoya vermenizi ve müşteriye sağlam ve müşterinin gözünde iyi intiba bırakacak şekilde göndermenizi öneririm. Birde hızlı kargo ile ürünü müşteriye kısa sürede ulaştırırsanız bunun satışlarınıza olan etkisi gözle görülür. Unutmayın her müşteri sizin sizin hakkınızda iyi yorumlar bırakırsa bu sizin marka haline gelmenizi sağlar.

 • E-Ticaret Satış Sonrası Destek ve Geri İade

Satış sonrası destek ve geri iade işlemini tabi ki her ürün için yapamazsınız. Fakat bu seçeneği sunabileceğiniz ürünlerde mutlaka sunmanızı ve müşteri ile irtibatta kalmanızı mutlaka öneririm. Müşteri satış sonrasında mutlu olursa tekrar sizden alışveriş yapar ve sizi önerebilir. Buda yeni yeni müşteriler demektir. Fakat geri iade seçenekleri konusunda mutlaka araştırma yapmanız gerekmekte eve müşteri kazanmak için iyi bir seçenek ama doğru kullanmazsanız sizi kısa süre içinde bataklığa sürükleyebilir. Bu yüzden geri iade seçeneği konusunda mutlaka araştırma yaparak bu seçeneği müşterilerinize sunun.

Evet benim size e-ticaret satışını arttırma yöntemleri konusunda önerilerim bunlar. Fakat siz bunlara ne kadar uyarsanız uyun aşağıda sunacağım iki bonus madde olmadan yeni açılan bir e-ticaret sitesinin satışını arttırması biraz zor gibi.

E-Ticaret Satış için Olmazsa Olmazlar

 • Reklamlar

Kendinizi kanıtlayana ve belli bir kitleye ulaşıncaya kadar mutlaka reklam vermenizi tavsiye ederim. Çoğu yeni açılan e-ticaret siteleri bu yöntemler ile kardan reklama gelir ayırarak kazançlar sağlıyor. Google Adwords ile sizde satış yaptığınız ürün ve ya ürünler hakkında arama reklamı verirseniz bu sayede daha çok müşteriye ulaşabilirsiniz.

 • Seo Çalışması

Reklam verirken aynı zamanda seo uzmanı desteği aracılığı ile ve ya biliyorsanız kendiniz siteniz için seo çalışması yaparsanız sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkartabilir ve bu sayede belli bir süre sonra reklamsız bile kolay şekilde müşterilere ulaşarak satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 • E-Ticaret Siteniz İçin Bilgilendirici Blog

Sitenizde birde blog sayfası açarak burada sattığınız ürünler hakkında ziyaretçilere bilgiler ve tavsiyeler vererek onları ürünü almaları konusunda ikna edici yazılar yazarak kolay bir şekilde satış yapabilirsiniz.

Bizde firmamız adına çalışmalarını sürdürdüğümüz e-ticaret sitesini yakın zamanda aktif ederek bu alanda da müşterilerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yazı profesyonel bir şekilde çalışmalarını sürdüğümüz e-ticaret sitesi için yaptığım araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Çok kısa sürede sizlere sunacağımız e-ticaret sitemizde sizleri büyük sürprizler bekliyor olacak. Çok yakında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir