Koronavirüsü Riskine Karşı Nasıl Önlem Almalıyız ?

Koronavirüsü Riskine Karşı Nasıl Önlem Almalıyız ? sorusunun cevabı 14 madde ile sağlık bakanlığı tarafından yayınlandı. Sizde bu maddelere uyarak koronavürüsü salgını tedbirinizi alın.

Koronavirüsü Riskine Karşı Nasıl Önlem Almalıyız ? sorusunun cevabı 14 madde ile sağlık bakanlığı tarafından yayınlandı. Sizde bu maddelere uyarak koronavürüsü salgını tedbirinizi alın.

Paylaş

Koronavirüsü salgını ülkemizde git gide artış göstermekte. Devletimiz tarafından koronavirüsü tehlikesi için bir çok tedbirler alınıyor. Okullar tatil edildi, Camilerde toplu namaz kılınmalarına ara verildi, kafeler, sinemalar, tiyatrolar kapatıldı ve etkinlikler iptal edildi. Devletimiz bu tür önlemler alırken koronavirüs vakası artmasına karşın bizlerde kendi tedbirlerimizi almalıyız. Sağlık bakanlığı bu konuda bir çok kez uyarılar yayınlıyor. Sağlık Bakanlığı koronavirüsü riskine karşı nasıl önlem alınmalı başlığı altında 14 altın kural adında bir video paylaştı. Bu videoda bizlerin bu salgına karşı nasıl önlem almamız gerektiği konusunda bilgiler verildi. Bizde sizler için bu bilgileri paylaşma gereği duyduk. Koronavirüsü riskine nasıl önlem almalıyız ? sorusunun cevabı 14 madde de bu konuda.

Sağlık Bakanlığı ülkemizde git gide çoğalan koronavirüsü salgını hakkında sürekli bilgilendirmeler yayınlıyor. En son yayınlanan bilgilendirmede 14 altın kural bilgilendirmesi yapıldı. Bizler bu kurallara uyarak tedbirimizi almalıyız. Yapılan bilgilendirmede bu salgın koronavirüsüne karşı alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir denildi. Bu kurallara uymanız sizler ve çevrenizdekiler için çok faydalı olacaktır. Bu 14 kural nedir ?

Koronavirüsüne karşı alınacak önlemler

 1. Ellerimizi sık sık su ve sabun ile 20 saniye boyunca ovarak güzel bir şekilde yıkamalıyız.
 2. Hastalık (grip, soğuk algınlığı vb. gibi ) belirtisi olan kişiler ile yan yana geleceğimiz zaman aramıza 3-4 adım kadar mesafe koymalı gerekiyorsa maske takmalıyız.
 3. Diğer kişileri etkilememek için öksürük ve hapşırık sırasında ağzımızı ve burnumuzu mendil yardımı mendil yoksa dirsek içi ile kapatmalıyız.
 4. Bizim adetlerimizde olan tokalaşarak selamlaşma el sıkışma gibi temaslardan bu salgını atlatana dek kaçınmak
 5. Ellerinizi temiz değilse ağız, burun ve göz temasından kaçının. Aslında bu süreçte Ellerinizi ağzınıza, burnunuza ve gözünüze hiç değdirmemek de tavsiye ediliyor.
 6. Yurt dışı seyahat planınız varsa erteleyin.
 7. Yurt dışından ülkemize geri dönüş yapıyorsanız kendi sağlınız ve çevrenizdekilerin sağlığı için 14 gün boyunca evinizden dışarı çıkmayın.
 8. Kapalı ortamları, evinizi, ofisinizi, çalıştığınız ortamı sürekli havalandırın. Ortam temizliğine dikkat edin.
 9. Kıyafet temizliği de çok önemli. Kıyafetlerinizi 60 ile 90 derece de normal deterjan ile yıkayın.
 10. Sürekli kullandığımız yüzeyler, kapı kolları, elektrik anahtarları, lavabolar vb. gibi yerleri sık sık su ve deterjan ile temizlemeye özen gösterin.
 11. Eğer kendinizde soğuk algınlığı belirtileri görüyorsanız yaşlılar ile temastan kaçının ve maske takmaya özen gösterin.
 12. Kişisel eşyalarınızı (havlu, kıyafet, çorap vb. ) başkaları ile paylaşmayın.
 13. Bol bol su tüketimi de çok önemli, dengeli beslenmek ve uyku düzeni de çok önemli hatta en önemli altın kural diyebiliriz.
 14. Eğer ateşiniz var ve düşmüyorsa, öksürük ve nefes almakta zorluk çekiyorsanız bir maske takarak hemen sağlık kuruluşuna gidin.

Bu kuralların çoğu aslında sadece bu salgın için değil her zaman uymamız gereken kurallar. Fakat bu salgında bu kurallara çok çok dikkat etmeliyiz. Biliyorsunuz bu salgın sonucu ölüm riski çok yüksek. Bu yüzden sağlık bakanlığından yapılan her uyarıya uymamız hem kendi sağlımız hem çevremizdekiler için çok önemli. Önce kendi sağlımız sonra çevremizdekilerin sağlığı için bu altın kurallara mutlaka uymalı ve özen göstermeliyiz.

Koronavirüsü danışma hattı ALO 184

Ülkemizde bu salgın için danışma hattı da oluşturuldu. Oluşturulan bu hattı arayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Koronavirüsü tehlikesine karşı bilgilendirme amaçlı kurulan bu hattı kendinizde salgına dair belirtiler görüyorsanız arayıp yönlendirme alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir