Network Nedir ? Network Neden Önemlidir ?

Network Nedir ? Network Neden Önemlidir ? sorularının cevaplarını kısaca bu yazımda sizler için açıkladım. Detaylı bilgiye konudan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Network nedir ? Network neden önemlidir ? sorularının cevabını bir iş yeri için cevaplamaya çalışacağım. Nedeni ise network yani ağ yapısı iş yerleri için bence çok önemli. Bu yüzden bir firmada network olarak konumuza devam edelim. İş yeriniz eğer 10 kişiden fazla çalışanın bilgisayar ile çalıştığı bir şirketse bu iş yeri için network ağı çok önemli bir etkendir. Network ağı dediğimizde aklınıza internet kafelerde gördüğümüz ağ kablosu ile bilgisayarları birbirine bağlamak aklımıza gelmesin. Bir şirket için network ağı demek o şirketin işlerinin akıcı bir şekilde ilerlemesi anlamına da gelmektedir. Özellikle alt yapısı düzgün bir network ağınız varsa çalışanlarınız işlerini hızlı bir şekilde tamamlayabilir. Şimdi bir iş yeri için network ağı nedir önce bunu inceleyelim.

Network Nedir ?

Network Nedir ? sorusunun cevabını kısaca sizlere anlatmak istedim. Bu yazımda okuyabilirsiniz.

Network nedir ? deyince bazı kısmın aklına teknolojiden tamamen uzak olan giyim firmasının adı aklınıza gelebilir evet doğru böyle bir marka var. Fakat bizim işimiz teknolojide olan network ile. Teknoloji alanında  network deyince çoğu kişinin aklına genelde internet bağlantısı ve ya ağ ile birbirlerine bağlanmış bilgisayarlar gelir. Kısmen doğru fakat çok eksikler var. Evet network dediğimiz zaman aklımıza internet gelmeli ki zaten internet newtwork ağının temeli bence. Sonrasında ağ ile bir birlerine bağlı bilgisayarlar gelmeli network ağını oluşturan da bu ağ ile birbirine bağlanmış teknolojik cihazlar genelikle bilgisayarlar oluşturuyor.

Yani kısaca network nedir sorusunun cevabını verecek olursak network birden fazla bilgisayarın ve ya teknolojik cihazların birbirleri ile kablolu ve ya kablosuz şekilde birbirine bağlanarak veri alışverişi yapmalarını sağlayan sisteme denir.

İş Yeri Network Yapısı

İş Yeri Network Yapısı Nedir ? İş yeri network yapısı hakkında kısaca bir açıklama yaptım bu yazımda okuyabilirsiniz.

İş yerleri için network yapısı benim gözümde çok önemlidir. Bugüne kadar bu alanda yaptığım çalışmalarda buna bir çok kez şahit oldum. İş yeri networks yapısı nedir kısaca bahsedeyim. İş yerinizdeki bütün bilgisayarların birbirine bağlı olduğu bir sistem. Bu sistem sayesinde iş yerinizde bütün bilgisayarlarınıza tek bir noktadan internet bağlantısı sağlayabilir ve çalışanlarınız arasında gerçekleşecek olan veri alışverişini kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. ( Bu bildiğiniz internet kafelerde olan ağ yapısıdır. )

Network Neden Önemlidir ?

Network Neden Önemlidir ? sorusunun cevabını bu kısımda sizler için kısaca anlattım.

Network evet ilk bakıldığı zaman bir iş yeri sahibi için çok masraflı gelebilir. Eğer iyi bir network yapısına sahip olmak istiyorsanız evet biraz pahalı bir maliyeti var. Fakat her iş yeri için bu kadar pahalı sistemler kurmaya gerek yoktur. Ama ilerde ödediğiniz ücrete değecektir. Çünkü network alt yapısı iş yerleri için gerçekten önemli bir unsurdur neden mi ?

  • Bir noktadan iş yerinizdeki bütün bilgisayarlara internet dağılımı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Çalışanlarınız arasında veri alış verişini daha kolay hale getirerek zaman kaybı yaşamazsınız.
  • Eğer her bilgisayar için yazıcı ihtiyacınız varsa network sayesinde bir yazıcı ile bu işlemi daha uygun maliyete halledebilirsiniz.
  • Kuracağını server ( Sunucu ) sistemi ile dosyalarınızı ve verilerinizi bir noktada toplayabilirsiniz. (ilerleyen konularda değineceğim)
  • Kuracağınız güvenlik önlemleri ile dosyalarınızı koruma altına alabilirsiniz. ( İlerleyen konularımda değineceğim)

Bu sayede şirketinizde yapılan işler şirketiniz içerisinde kalarak dışarı çıkmamış olur. Yani bir iş yerinde hem düzen,  hemde korunma amaçlı network alt yapısının önemi büyüktür. Dönemimizde hemen hemen 10 taneden fazla bilgisayar sayısına sahip iş yerleri network altı yapısı teknolojisi ile tanışmış durumda. Sizlerde bu alanda bir adım atmak ve detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak isterseniz bu konu altından yorum yaprak bana mail adresinizi bırakmanız yeterli. En kısa sürede size ulaşacağım.

Lütfen eksiklerim varsa yorum kısmında benim tamamlayın, eğer beğendiyseniz yine yorum kısmından helal sana be yorumlarınızı eksik etmeyin.

Network alanımda konularıma acemilikten profesyonelliğe doğru adım adım devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir