Pazarlama Teknikleri ve Satış Arttırma Yöntemleri

Pazarlama Teknikleri ve Satış Arttırma Yöntemleri ile yeni ürün satışında pazarlama tekniği nasıl olmalıdır ve ya satışını yaptığınız ürünlerin satış arttırma yöntemleri nelerdir bu sorulara cevap verdim.

Paylaş

Ticaret yaparak para kazanmak artık çok popüler bir hale geldi. Pazarlama teknikleri ile işi yapanlar zaten para kazanıyor sizde çok tutacak herkesin alabileceği bir yeni ürün keşfettiniz ve bunun satışını yapmak istiyorsunuz. Ürünü getirttiniz satışını yapmak için her şey hazır fakat ürünü piyasa nasıl sürmeniz gerektiğine bu ürünü insanlara nasıl ulaştırmanız gerektiğine dair bir fikriniz yoksa bu yazımı dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

Ben konuyu açarken bu işe yeni girecekler için hazırladım fakat şuanda hali hazırda satış yapanlar istedikleri satışlara ulaşamayanlarda bu yöntemleri kullanarak satışlarını arttırabilirler. Sizlere sunduğum pazarlama teknikleri ve satış arttırma yöntemleri hakkındaki bu maddeler satış uzmanları tarafından da önerilen maddelerdir.

Ürün Pazarlama Teknikleri

Piyasaya yeni bir ürün süreceksiniz ve bu ürünü satarak para kazanmak istiyorsunuz. Yani sonuçta bu işi para kazanmak için yapacaksınız. Ya da bir ürün satışınız zaten var ama istediğiniz satışı gerçekleştiremiyorsunuz satışları nasıl arttırırım diye düşünüyorsanız buyurun pazarlama tekniklerini hep birlikte inceleyelim.

 • Bulduğunuz Ürüne Talep Olacak Mı ? ( Yeni Ürün Satışı )

Satışa sunmak için bir ürün buldunuz ve bu ürünü satışa sunacaksınız. Bu girişimlerde en büyük hatalar en başta yani bu noktada yapılıyor. Ürünü buldunuz eve ama ürüne talep olacak mı önce onu araştırmak lazım. Eğer bunu araştırmadan direk ürünün satışına başlarsanız ve ürüne talep olmazsa bu serüven başlamadan biter. Bu yüzden bulduğunuz ürüne ne derece talep olacak öncelikle bunu araştırmanız gerekiyor. Bir çok yeni girişimci bu noktada hata yapıyor ve girişimin sonucu üzüntülü bir şekilde bitiyor.

 • Planlamanızı İyi Yapın ( Yeni Ürün Satışı )

İşe başlamadan çok önemli bir nokta daha. Sadece bu iş için değil her için önemlidir planlı çalışmak. Ürüne talep yoğun olabilir fakat plansız giderseniz hüsrana uğrayabilirsiniz. Maddi konudan ve satış için mutlaka hazır bir planınız olsun. Her türlü olasılığa karşı bir plan hazırlayın. Ürün şuan çok talep görüyor olabilir ileride bu talep azabilir o yüzden her senaryoya karşı bir plan kurun. Örnek vermek gerekirse stres çarkı ilk zamanlarda çok tuttu fakat şuanda çok satılan bir ürün değil. Stres çarkı satıcıları planlama yapmadan ürünleri depoladıysa büyük ihtimalle şuan zarardalar. Bu yüzden planlı iş yapmak her zaman önemlidir.,

 • Markanızı İyi Belirleyin ( Yeni Ürün Satışı )

Marka şu olsa bu olsa ne fark eder demeyin. Marka ürün satışında gerçekten çok fark ediyor. Markanızı belirlerken insanların ilgisini çekecek akılda kalıcı bir marka seçmeniz her zaman sizi ön plana çıkaracaktır. Eğer tek ürün satışı yapacaksanız o ürünle ilgili çekici bir marka adı bulmak satış için sizi bir adım önde başlatacaktır. Burada en önemli nokta marka seçmeden önce mutlaka belirlediğiniz marka alan adı boşta mı, bu marka adında sosyal medya hesapları var mı kontrol edin. Seçtiğiniz markanın adına sosyal medya ve alan adı olmamasına dikkat edin. Eğer yoksa markanızı tescilledikten sonra bunları hemen oluşturun. Nedenini aşağıdaki maddelerde göreceksiniz.

 • Nerede Satacaksınız Onu Belirleyelim ( Yeni Ürün Satışı )

Yeni ürün satışına başlamadan önce ürün satışını nereden yapmanız gerektiğini belirlemenizde fayda var.

Talep araştırmanızı yaptınız ve ürününüz yoğun talep görecek bir ürün çok güzel fakat ürünü nerede satacaksınız ? Ürünü kendiniz mi pazarlayacaksınız e-ticaret yöntemi ile mi satacaksınız yada iki kanaldanda satış mı yapmak istiyorsunuz bunu belirlememiz lazım. Bu noktada şunu belirteyim e-ticaret yöntemi size her zaman kazandırır. Çünkü günümüzde insanlar artık alışverişi e-ticaret aracılığı ile yapıyor. E-ticaret ile kendi web sitenizi oluşturarak N11, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi sitelerden de abonelik alarak daha çok kitleye ulaşabilirsiniz.

Bkz. e-ticaret satış arttırma önerileri konumda e-ticaret yapacaklar için satış arttırma tekniklerini anlattım.

 • Kendi Sitenizi ve Sosyal Medya Hesaplarınızı Oluşturun

Bu madde hali hazırda ürün satışı yapan ve istedikleri satışa ulaşamayan kişiler içinde geçerli. Yeni ürün satışı yapacak olanlar markanızı belirledikten sonra alan adınızı hemen satın alın ve bu siteyi satacağınız ürün ve ya ürünler hakkında bilgiler ile doldurun. Satacağınız ürünleri bu siteden insanlara tanıtın ve duyurun. Sosyal medya hesaplarınızı da hemen oluşturarak daha çok kitleye ulaşma şansını yakalayın. Zaten şuanda satış yapıyorsanız siteniz ve sosyal medya hesaplarınız yoksa hiç beklemeden sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı oluşturun. Faydasını göreceksiniz. Sizde sattığınız ürünler hakkında detaylı bilgileri sitenizden paylaşın ve sosyal medya hesaplarını kullanarak insanlara duyurun. Eğer bu siteler e-ticaret sitesi şeklinde değil blog şeklinde ise satış tanıtımını yaptığınız ürünün satın al butonunu kendi satış linkine yönlendirin. Eğer e-ticaret sitesi ise satın al butonunu görünebilecek bir yere koyun. Sosyal medya hesaplarınızı sitenize de ekleyin.

 • Güvenli Ticaret Yöntemleri

Bu da her iki satıcı için geçerli bir yöntemdir. Müşterilerinize güvenli ticaret yöntemleri sunun. N11, Hepsiburada, Gittigidioyor gibi sitelerde güvenli ticaret zaten mevcut. Fakat siz ürünlerinizi kendi sitenizden satışa sunuyorsanız kredi kartı ödemelerinde mutlaka güvenlik önlemleri alarak müşteriye güvenli bir ödeme yöntemi sunun. Eğer sosyal medya kanalı üzerinden satış yapacaksanız kapıda ödeme gibi güvenli ödeme seçenekleri sunarak yine bir adım önde olursunuz. Müşteriler her zaman güvenli ödeme sunan satıcıları tercih ederler.

 • Reklam Ürün Tanıtımı Yapın

Satış arttırma ve daha fazla müşteriye ulaşabilmek için satış yaptığınız ürün için reklam verin satışın arttığını göreceksiniz

Bu madde de her iki satıcı için geçerli. Şuan satış yapıyorsanız istediğiniz satış sayısına ulaşamıyorsanız ürününüzün reklamını mutlaka yapın. İşte bu noktada web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız devreye girecek. Yeni açılan E-ticaret siteleri ve zaten hali hazırda satış yapan e-ticaret siteleri müşterilere genelde reklam yolu ile ulaşıyor. Reklam vermek için Adwords kanalını seçmenizi tavsiye ederim. Dünya’nın en çok kullanılan arama motorunda reklam vermeniz her zaman daha fazla müşteriye ulaşmanız demektir. Fakat sosyal medyada da popüler sayfalar aracılığı ile ürününüzü duyurabilirsiniz. Bir fenomenin sizin ürününüzü tanıtması demek ürününüzün o kişiyi takip eden milyonlara ulaşması demek. Bu konuda Aykut Elmas’ı öneririm. Gerçek bir kitlesi olan fenomen bu arkadaş ile yaptığınız tanıtım çalışması her zaman başarılı olacaktır düşüncesindeyim.

 • Ürün Hakkında Mutlaka Destek Verin

Pazarlama teknikleri için ürün satışında satış öncesi ve sonrası destek mutlaka çok önemlidir. Özelikle satış öncesi destek çok iyi bir pazarlama tekniğidir. Müşteriler ürünü satın alamdan önce ürün hakkında bilgi almak isteyebilirler. Oluşturduğunuz web sitenize mutlaka canlı destek eklentisi kurun. Sosyal medya hesaplarından satış öncesi destek sunun. Eğer N11, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi yerlerde satış yapıyorsanız burada satın almadan önce sorulan sorulara mutlaka dönüş sağlayın. Satış sonrası destekte çok önemli. bunu her ürün için yapamazsınız yani satın alan kişide hangi üründe satış sonrası destek isteyeceğini az çok bilir bu ürünlerde mutlaka satın alan kişiye satış sonrası destek sunun. Nedeni alttaki maddede saklı 🙂

 • Müşteri Yorumları Çok Önemli

Ürününüz alan müşterinin satış sonrası olumlu yorumları markanıza değer katar.

Ürününüzü satmaya başladınız. Müşteriler gelmeye başladı. Ne yapacaksınız ürününüzü satın alan müşteriden ürününüz hakkında yorum talep edeceksiniz. Satış yaptığınız kanalda ürününüzü satın alan kişinin ürün hakkında ve sizin hakkınızda iyi yorumu demek sizi her zaman 1-0 önde tutacaktır. Şahsen ben büyük ihtimalle sizde böyle yapıyorsunuzdur ürün alırken önce satıcı ve ürün hakkında yorumları okuyorum. Ondan sonra ürünü satın alıyorum. İyi yorumlar her zaman kazandırır.

 • Kampanyalar Düzenleyin

Bu kısım artık ürünü satmaya başladınız müşteriye ulaşmayı başardınız sonrası yeni müşteriler için  ne yapmak gerekir kısmı. Yani hali hazırda satış yapıyorsanız istediğiniz sayıya ulaşmak ve bu sayıyı artırmak için uygulanacak yöntem. Kampanyalarda her zaman kazandırır. Ürününüz ve ya ürünleriniz tercih edilen ürünler ise çeşitli kampanyalar uygulayarak daha fazla müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Benimde yaptığım bir şeydir bu satın alacağım ürünün indirimli ve kampanyalı olması ya da gönderim türü ücretsiz kargo olması o ürünü almam için seçenek oluyor. Yani alışverişte kampanyalı ürünler her zaman daha fazla dikkat çeker. Pazarlama teknikleri için önemli bir madde olabilir.

 • Kitleye Ulaştım Satışlarım iyi Diyerek Bırakmayın

Her şey tamam ürün artık satılıyor para da kazanıyoruz. Fakat bu noktada oh be bitti artık satar diyerek elinizi ayağınızı çekmeyin. Ürünün pazarlaması hakkında çalışmalarınıza devam edin. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok satışa ve müşteri arttırmaya devam edersiniz. Yani durmayın sürekli kendinizi güncelleyin.

 • Ürüne Talep Azaldı Ne Yapacağız

Ürününüze talep azalıyor ne yapmamız lazım ? İşte burada devreye ilk başta belirttiğim gibi planlarınızı devreye sokun. Eğer plan yapmadıysanız bu noktada sizin için üzücü süreç başlıyor demektir. Faka yine plan yapmadıysanız size önerim şu olacaktır satacağınız kadar sattınız artık gerisini zarar etmeyecek derece fiyatlar belirleyerek ürünlerinizi satışa sunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir