Seo Nedir ? Seo Nasıl Yapılmalıdır ? (1.Anlatım)

Seo Nedir ? Seo Nasıl Yapılmalıdır ? Seo tanımını ve seo nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını araştırmalarım sonucu kendi anlatımım ile sizlere sundum.

Paylaş

Evet ilk konumu uzun araştırmalarım sonucunda iyi fikirler edindiğim seo konusunda yazmak istedim. Şimdi seo nedir ? Bu soru güzel evet seo anlamı nedir ? Seo ne işe yarar bunlara göz attıktan sonra asıl sorumuz olan Seo nasıl yapılır değil seo nasıl yapılmalıdır ? sorusuna cevap aramak olacak. Seo konusu bir konuda bitecek bir konu olmadığı için parça parça şekillere bölüp sizlere sunmaya karar verdim. Bir konuda sizleri sıkmaktansa parça parça anlatıp daha net bir anlatım yapmaya çalıştım.

OZTURKSEDAT.COM sitesini kurarken sizlere bilgi vermek amaçlı kurdum evet ama sizlere bu bilgilerin ulaşması içinde arama motoru çoğunlukla Google kullanıldığı için Google diye bahsedeceğim Google’da bu bilgilerin arama sonuçlarında karışınıza çıkan ilk sonuçlar arasında yer alması gerekmekte. İşte bu Google aramalarında üst sıralarda yer almamızı sağlayacak çalışmanın adı SEO’dur.

Seo Nedir ?

Seo Nedir ? Çok araştırdım site kurmak için sadece bu siteyi açmak yetmiyor gerçekten. Eğer sizlere yazdığım bilgileri ulaştırmak istiyorsam çok çalışma yapmam lazım bu çalışmalardan biriside SEO çalışmalarıdır. Seo aslında bir kısaltmadır asıl adı Search Engine Optimization‘dur. Yani arama motoru optimizasyonu. SEO dediğimiz şey sitenizin Google’da aranan bir kelimede üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmanın adıdır. Sitenizi açtıktan sonra belirli bir kitleye ulaşmak istiyorsanız bunu yaptığınız seo çalışmaları sonucunda başarabilirsiniz.

Seo Nasıl Yapılmalıdır ?

Bana göre seo nasıl yapılır sorusu yanlış Nedenine gelecek olursak seo bir çok şekilde yapılabilir ama bu şekillerden bir çoğu sitenizi yükseltmek yerine aksine sitenizi istemediğiniz bir çukura sürükleyebilir. Bu yüzden seo nasıl yapılır sorusuna değil seo nasıl yapılmalıdır sorusuna odaklanmalısınız. Sitenize en uygun seo nasıl yapılır, siteniz için en uygun seo yöntemi nedir ? bunları öğrendikten sonra kendiniz çok rahat bir seo çalışması yapabilirsiniz. Önemli olan sitenize seo çalışması yapmadan önce çok iyi bir araştırma yaparak sitenize uygun seo yöntemini bulmak. Arama motorları seo konusunda her geçen gün yeni algoritmalar geliştirmekte bu algoritmalar sayesinde sıralamalar daha şeffaf hale gelmekte. Daha doğrusu kim daha profesyonel şekilde çalışıyorsa Google ve diğer arama motorları gözünde lider odur. Peki seo çalışması nasıl yapılmalıdır ? Sıfırdan bir site açanlar için seo nasıl yapılmalıdır sorumuzu cevaplamaya çalışalım.

Sıfırdan Blog Sitesi Seo Çalışması Nasıl Yapılmalı ?

Google’da seo diye aradığınız zaman bir çok seo uzmanına denk geliyoruz. İşlerinde gerçekten profesyoneller evet bunu kabul ediyoruz fakat ücret olarak da bir kısmımızın ödemeyeceği hele ki yeni başlayanlar için yüksek miktarlar karşımıza gelebiliyor. Fakat kendi yapacağınız çalışmalar ile bu ücretleri ödemeden ilk aşamaları kendiniz yapabilirsiniz. Nasıl mı ? İşte bu konuda günlerce yaptığım araştırmaları sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

  • Seo Çalışması İçin Alan Adı ( Domain ) Seçimi

Site açmaya karar verdiğiniz anda aslında seo çalışmalarına başlamanız gerekmektedir. Nasıl mı tabi ki alan adı (domain) seçimi ile. Sitenize yapacağınız seo çalışmalarında alan adı çok önemlidir. Bunu bir örnek ile anlatmak gerekirse siz web tasarım hakkında bilgiler vermek istiyorsanız bu alanda bir domain seçimi yapmanız sizin üst sıralarda olmanız için öncelik sağlayacaktır. Fakat alakasız bir domain ile web tasarım anlatmaya çalışırsanız yükselmeniz imkansız değil ama çok zor. Bu yüzden blog açmaya karar verdiniz alan adı satın alacaksınız hangi alanda yazılar paylaşacaksanız bu alanda domain seçmeniz seo çalışmalarınız için çok büyük rol oynayacaktır. Mesela ben bu siteyi kişisel blog olarak oluşturdum kişisel blog olarak en güzel tercih tabiki ismim ve soyadım olacaktı fakat doluydu bu yüzden tersine çevirerek soyadım ve ismim olarak aldım.

  • Hosting Seçimi Çok Önemli

Hosting seçimi neden çok önemli nedeni ise siteniz hızlı olmalı ki sitenize arama motorundan gelen ziyaretçi hemen içeriği görebilsin. Siteniz eğer uzun bir açılma süresinde açılırsa ziyaretçi bu durumdan sıkılıp sitenizi kapatabilir ve buda arama motorları özellikle Google gözünde sitenizin itibarını düşürür. Bu yüzden hosting seçimi yaparken özelliklerine mutlaka göz atmanızı öneririm. Bu konu hakkında bilginiz yoksa hosting firmalarının destek bölümünden destek alarak satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ben Anında Hosting firmasını kullanıyorum site hız ölçümü bu resimde görebilirsiniz. Şuan için beni tatmin eden bir oran var fakat bunu geliştirmem lazım. Bu konu hakkında da ayrı bir konuda anlatım gerçekleştireceğim.

Seo Ayarları için hosting seçimi de önemli bir kavramdır. Nedeni ise sitenizin hızlı açılması gerekir bunuda sağlayan iyi bir hosting seçimidir.

  • En Önemli Kural Meta Tag Ayarlarınız

Evet alan adı hosting tamam ve sitenizi benim gibi yeni kurdunuz site için seo çalışması yapacaksanız ilk yapmanız gereken meta tag ayarlarınızı düzgün bir şekilde yapmanız. Meta tag nedir ? Meta tag sitenizin kimliğidir. Nasıl ki sizin bir kimliğiniz var ve size sorulduğunda gösterip işte ben buyum diyorsunuz sitenize de arama motorları soruyor sen ne sitesi olarak geldin nesin sen diye. İşte sitenizin meta tag ayarları sitenizi Google ve diğer arama motorlarına tanıtır. Örneğin benim sitemin kimliği ;

Seo nasıl yapılmalıdır sorusunun en önemli cevaplarından birisi site meta tag ayarları düzgün bir şekilde yapılması ile başlar

Sitemin adı : Sedat Öztürk – Teknoloji ve Donanım ( Yani bu site teknoloji ve donanım üzerine kurulmuş bir site olarak sizlerin karşısına geliyor )

Sitemin ne hizmet vereceği yani açıklaması : Ben Sedat Öztürk, bu blogda siz ziyaretçilerime güncel teknoloji ve donanım alanında bilgiler paylaşıp soru cevap bölümünde sizlere destek olmaya çalışacağım. ( Yani bu sitede sizlere ne sunacağımı anlatmışım )

Ben bu sitemde wordpress yazılımını kullandım ve meta tag ayarlarım içinde yoast seo eklentisini tercih ettim. Yoast seo eklentisi hakkında da bilgiler paylaşacağım. Bu ayarları wordpress kullananlar yoast seo eklentisi ile çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Meta Tag ayarlarının sonucu ise bu resimde ;

Site meta tag ayarları sonucunda sitenizin Google ve diğer arama motorlarında nasıl gözükeceğini ayarlarsınız

  • Siteniz İçin Kategoriler Belirleme

Siteniz için kategoriler belirleme de aslında temel bir adımdır. Sitenizde hangi alanlarda yazılar yazacaksanız o alanlarda kategoriler belirlemeniz çok faydalı olacaktır. Nedenini örnekle açıklamak gerekirse sitenize gelen bir ziyaretçi yerine koyun kendinizi karmaşık bir sitede saatlerce bir konuyu aramak mı istersiniz yoksa aradığı konu hangi kategoriye aitse o kategoride hemen aradığınızı bulmak mı istersiniz. Ben kendim için cevaplayacak olursam hangi alanda arıyorsam direk o kategoriye gitmek isterim bu sayede ziyaretçi sitemde kalmış olacak ve bana seo için büyük bir destek olacak. Ben kategorilerimi belirledim ve sizlere bu kategorilerden bilgiler paylaşacağım. Yukarıda yer alan meta tag ayarları kategoriler içinde geçerli yine kategorilerim için meta tag ayarlarını yoast seo eklentisi yardımı ile yaptım. İşte benim kategorilerim ;

Seo nasıl yapılmalıdır sorusunda önemli noktalardan biriside sitenizde kategoriler belirlemektir. Bu sayede sitenizi büyük bir karmaşacadan kurtarabilirsiniz.

  • Seo uyumlu tema seçimi

Seo uyumlu tema seçimi maddesi site kurulumundan sonra herhangi bir yere de yazılabilirdi. Fakat ben tema seçimini kategoriler ayarladıktan sonra yaptığım için bu sıraya koydum. Tema seçimi de çok önemli nedeni ise hosting seçiminde söylediğim madde site hızı en önemli nedeni olabilir. Sonrası ise kodlama yapısı ve benim için önemli olan görsellik. Kodlama yapısı site hızınıza direk etki eder. Bu yüzden görselliğe önem veriyorsanız istediğiniz görsellikte hızlı bir tema tercih sebebiniz olmalıdır ve tabi ki en önemlisi günümüzde internet kullanımın çoğu mobil cihazlar ile gerçekleşiyor. Bu yüzden seçeceğiniz tema kesinlikle ve kesinlikle mobil uyumlu tema yani responsive tema olmalıdır. Tema seçimi hakkında da detaylı bir konu hazırlamayı düşünüyorum önerdiğim temaları sizlerle paylaşacağım.

Ben bu sitede wordpress yazılımının ücretsiz sunduğu ColorMag temasını tercih ettim. Sitemi doldurdukça görsellik olarak da ne kadar güzel olduğunu hep birlikte göreceğiz.

  • Webmaster araçlarına kayıt

Sitemiz her yönü ile hazır içerik girmeye hazırız. Fakat önce sitemizi arama motorlarına tanıtmak lazım. Ben bu aşamada sitemi Google, Bing ve Yandex arama motorlarına kayıt ettim. Sitenizi arama motorlarına kayıt ederken site haritanızı tanımlamayı da unutmayın. Site haritasını da Yoast Seo eklentisi ile oluşturdum. Site haritası sayesinde sitenize eklediğiniz konuları arama motorlarına tanıtma şansı bulursunuz. Bu konularınızın arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar.

  • Sitenize özgün içerikler girin

En önemli işlem burada başlıyor diyebiliriz. Açtığınız alanda bir çok site olabilir evet ama özgün içerik oluşturmak kesinlikle seo nasıl yapılmalıdır sorusunun en önemli cevabı diyebilirim. Nedeni özgün içerik demek sitenizin diğer sitelerden farklı olması demek. Özgün içerik demek sitenizi diğer sitelerden ayıran farklı bir site demek bu sayede siteniz Google ve diğer arama motorlarında daha gözde olacak ve konularınız çabuk bir yükseliş gösterebilecek. Ben bu konuyu hazırlarken araştırdım bu araştırmalarım sonucunda tabi ki özgün sonuçlar elde etmem mümkün değildi ama anlatırken özgün hale getirip kendi tarzıma göre anlatım sundum. Özgünlük testi sonucunu resimden görebilirsiniz. Sadece özgün olmak yetiyor mu sorusunun cevabı hayır açıklayıcı ve ziyaretçiyi sitenizde tutacak şekilde anlatımlar gerçekleştirmelisiniz ve bu anlatımları en az 300 kelime olacak şekilde yazmanızı tavsiye ederim. Özgünlük testi aracı olarak r10.net in makale özgünlük testi aracını kullandım.

Seo nasıl yapılmalıdır sorusunun en önemli cevabı tabi ki sitenize özgün içerik girmektir. Sitenize özgün içerik girmeniz sitenizi diğer sitelerden ayırır.

  • Anahtar kelime kullanımı

İçeriğinizi hazırlarken o içeriğin anahtar kelimelerini abartmamak kaydı ile hazırladığınız yazının içine dağıtmanızı da öneririm. Bu sayede o anahtar kelimede konunuzu yükselişe geçirebilirsiniz. Örneğin ben bu konun başlığını bu yazı içine kalın puntolar ile bir kaç anahtar kelime dağıttım. Onları inceleyebilirsiniz.

  • İçeriğe uygun görseller seçmek

Buda önemli bir adımdır. İçeriklerinize içeriğiniz ile alakalı resimler eklemek resimlerle anlatım yapmak ziyaretçilerin gözündeki itibarınızı yükseltebilir. Bu nedenle sitenize girdiğiniz içerikleriniz için içerikle alakalı bir kaç resim eklemenizi öneririm. Resimlerinde özgün olması çok fayda sağlar özgün resim bulamadığınız konular içinde resimlerin boyutlarını değiştirerek ve ya resimlerle ufak oynamalar yaparak özgün hale getirmenizi tavsiye ederim.

Sonuç ;

İlk seo konumda sizlere bahsetmek istediklerim bunlar. Bunlar aslında temel adımlar olması gereken adımlar. Bu adımları doğru uygularsan diğer işlemlerde yapacağımız çalışmalar sitenizi daha ileri taşıyacaktır. Bu adımla yemeği ocağa koyduk geriye tuzu biberi kaldı diyebiliriz. Diğer konularımda sizlere diğer adımlardan bahsedeceğim. Umarım hepinizin işine yarayacak konular olur.

Sizde bu konu altına yorum yaparak bana yanlışlarımı ve ya doğrularımı gösterebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir