Site içerik değiştirmenin SEO etkisi

Site içerik değiştirmenin SEO etkisi nedir ? Sitenizde var olan bir içeriği değiştirirseniz SEO yönünden nasıl etkilenir. Doğru cevap bu konuda

Site içerik değiştirmenin SEO etkisi nedir ? Sitenizde var olan bir içeriği değiştirirseniz SEO yönünden nasıl etkilenir. Doğru cevap bu konuda

Paylaş

Bazen öyle bir şey oluyor ki sitelerimizin içeriğini değiştirmek zorunda kalabiliyoruz. Fakat sitelerde içerik değiştirdiğimiz zaman siteniz seo açısından nasıl bir duruma uğrar bunu biliyor muyuz ? Site içerik değiştirmenin SEO etkisi nedir ? İçerik değiştirmeden kastımız yazı içeriğini güncellemek değildir sitenizi komple baştan aşağı yenilemektir. Yani sıfırdan bir site açmış gibi sitenize yeniden başlamaktır. Peki sitede bu tür köklü bir değişimin SEO açısından etkisi nasıl olur ? Bunu inceleyelim.

Açtığımız web sitelerinde bir çok çalışma ve içerik ekledikten sonra bazı durumlarda sitenizin konusunu yani yapısını komple değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumu içeriği güncellemek ile karşılaştırmayalım. Sitenizde içerik güncellemek url yapısını bozmayacağı için ve ya arama motorlarında yer alan indexlere zarar vermeyeceği için bir etkisi olmamakla birlikte güncellendiği için faydası bile olacaktır. Fakat asıl konumuza dönecek olursak sitenizde yer alan içerikleri komple temizleyip yeniden baştan oluşturmak demek sitenize büyük ölçüde zarar verecektir. Sitenizin arama motorlarında indexlenen sayfaları hata vereceğinden dolayı arama motorları gözündeki otoritesi büyük ölçüde düşecektir. Bu durumu sizlere daha açık çözümleyici bir şekilde anlatmak için iki madde halinde bahsedeceğim.

Site içerik değişiminin SEO’ya etkileri

Sitenizi kurdunuz belli bir sayıda içerik girdiniz çalışmalarınızı yaptınız fakat site içeriğinizi güncelleme kararı verdiniz. Sizi kara kara düşündüren SEO etkisi ne olur sorusu kafanızda dolanıyorsa bu iki maddeyi dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

  • Sitenizde var olan tek bir içeriği değiştirmek

Sitenizde yazmış olduğunuz bir içeriği url yapısı ile birlikte tamamen değiştirmek istiyorsanız bu konuda yapmanız gereken içerin yeni url adresini arama motorlarına bildirmek olacaktır. Google gibi getir ve ya diğer arama motorlarında da olan seçenek ile bu yeni url’yi robotlara tanıtmanız gerekiyor. Bu sayede yeni url adresiniz index alacaktır. Daha sonrasında arama motorları indexinde yer alan eski url adresi hatalı sayfa vereceği için arama motorlarında otorite kaybetmemeniz için içeriğinizin yeni url adresine 301 yönlendirme yöntemi ile yönlendirme yapmanız gerekmektedir. Bu sayede arama motorları bu sayfayı hatalı sayfa olarak görmeyecek yeni url adresinizi görecektir. Bu da sitenizin arama motorları gözünde otorite kaybetmesini engelleyecektir.

  • Sitenizi sıfırlamak baştan kurmanın SEO’ya etkisi

Bu konu ise bir çok kişi tarafından araştırılmıştır. Fakat bazı yanlış yönlendirmeler mevcuttur. Sitenize belli bir oranda çalışma yaptıysanız belli bir sayıda içerik girdiyseniz ve sitenizi sıfırlayıp başka bir alanda çalışma yapmak istiyorsanız bunu önermiyorum. Nedeni ise sitenizin arama motorları gözünde çalışma yaptığınız kategoride otorite kazanması. Siz bu siteyi silip yerine başka kategoride tekrar çalışma yapmaya başlamış olmanız sitenizin otoritesini büyük ölçüde düşürecektir. Bunun için de bütün indexlerinizi tekrar 301 ile yönlendirmeniz gerecek fakat buda zaman alacağı için bu süre için siteniz arama motorları tarafından saygısını kaybedebilir. Bu yüzde var olan bir sitenin sıfırlanıp tekrar kurulmasını tavsiye etmiyorum. Özellikle blog sitelerinde çok büyük düşüşler yaşayabileceğinizi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir