TSK Subay Alımı Başvurusu Başladı KPSS 60 Puan Gerekiyor

TSK Subay alımı için ilan yayımladı. Subay alımı başvuru şartları ve başvuru şartları hakkında detaylar bu yazıda.

Paylaş

TSK subay alımı başvuruları başladı. Başvuracak adayların KPSS puanından en az 60 puan almış olmaları gerekmekte. Başvuracak adaylarda ise bazı şartlar aranıyor. Subay alımı için başvuracak adaylar başvuru yeri ve başvuru şartları bu konuda.

TSK Subay alımı için ilan yayımladı. Subay alımı başvuru şartları ve başvuru şartları hakkında detaylar bu yazıda.

Milli Savunma Bakanlığı TSK için Subay alımı yapacağınız açıkladı ve bunun için başvuru ekranını açtı. TSK bünyesinde subay açığını kapatmak için yapılacak olan alımlar için başvuracak adayların KPSS puanından en az 60 almış olmaları gerekiyor. Subay alımı başvurusu için adaylarda aranacak şartlar ve nasıl başvuru yapılacağı konusunda detayları sizlerle paylaşıyorum.

TSK SUBAY ALIMI BAŞVURUSU

Subay alımı için başvuru yapacak adaylar ön başvurularını https://personeltemin.msb.gov.tr sitesinden 7 Ekim 2019 saat 23:59’a kadar yapabilecekler. Başvuru yaşacak adaylar başvuru ekranına e-devlet şifreleri ile ulaşabilecekler. Başvurular sadece internet üzerinden online olarak gerçekleşecek. Diğer şekilde gerçekleşen hiç bir başvuru kabul edilmeyecek.

TSK Subay alımı için ilan yayımladı. Subay alımı başvuru şartları ve başvuru şartları hakkında detaylar bu yazıda.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde subay açığını kapatmak için lisans mezunu muvazzaf subay alımı ilanı yayımladı. Subay alımı ilanına başvuracak adaylarda ise bazı şartlar aranacak. Bunlardan başlıcaları yaş, eğitim, KPSS, sağlık durumu gibi şartlar. Başvuracak adaylarda genel şartlarda aranmaktadır.

TSK Subay alımı için ilan yayımladı. Subay alımı başvuru şartları ve başvuru şartları hakkında detaylar bu yazıda.

BAŞVURACAK ADAYLARDA ARANAN GENEL ŞARTLAR

 • Ocak 2019 tarihinden itibaren lisans mezunları için 27 yaşından büyük olmamak
 • Lisans üstü eğitim yapanlarda ise yaş şartı 32 yaşından büyük olmamak
 • Uzmanlık eğitimi almış olan doktorlar için 35 yaşından büyük olmamak
 • Öğrenimlerini yurt dışında tamamlayanlardan, mezun oldukları programın TABLO1’de gösterilen kaynak okul programları ile denkliği Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) onaylanmış(belge ile) olanlar, (bu durumda olan adaylar, başvuru ekranından “Eğitim Bilgileri” başlığının altında bulunan ‘Eğitim Bilgisi Ekle’ butonuna tıklayarak açılan penceredeki bilgileri girecek, daha sonra ‘Ekle’ düğmesine tıklayarak girdiği bilgileri kaydedecek, müteakiben “Eğitim Bilgileri” alanında bulunan ‘Diploma/Denklik Bel.Yükle’ butonuna tıklayarak, önceden taratılmış denklik belgesini sisteme yükleyecektir, söz konusu belgeyi sisteme yüklemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.)
 • KPSS3 puanından 2018 ve 2019 yıllarında 60 puan ve üzeri almış olmak. Her iki sene sınava giren adayların en yüksek puanı dikkate alınacaktır.

Bazı Adaylarda KPSS Şartı Aranmayacak

 • Pratisyen Tabip, Diş Hekimi, Eczacı ve Bando sınıflarına müracaat edecek adaylar için KPSS şartı aranmayacak, bu adaylardan MSB.lığınca yapılacak/yaptırılacak genel kültür sınavından en az 50 puan alanlar değerlendirmeye alınacaktır. Bu maksatla Pratisyen Tabip, Diş Hekimi, Eczacı ve Bando sınıflarına müracaat edecek adaylar, ikinci seçim aşamasından önce Genel Kültür Sınavına tabi tutulacak, bu sınavda başarılı olmaları durumunda ikinci seçim aşamasına katılmak üzere çağrı yapılacaktır.

Öğretmenlik İçin

 • Yabancı Dil Öğretmenliklerine müracaat edecek adaylar için; KPSS P3’den en az 60 alanlar ve ilave olarak, ÖSYM tarafından yapılan son iki yıl içerisindeki (2018-2019) ilgili yabancı dil sınavından (YDS/E-YDS) en az 60 not almış olanlar,
 • İngilizce Öğretmenliği için KPSSP3’den en az 60 alanlar (ayrıca KPSS P121 Lisans puanı en az 70 olanlar), Beden Eğitimi Öğretmenliği için KPSSP3’den en az 60 alanlar (ayrıca KPSS P10 Lisans puanı en az 60 olanlar), Almanca Öğretmenliği KPSS P3’den en az 60 alanlar (ayrıca KPSS P120 Lisans puanı en az 70 olanlar), (Adaylara Çağrı kriteri olarak KPSS P3 puanı esas alınacak olup, adayların KPSS P121/P120/P10 puanları ise evrak kontrol aşamasında kontrol edilecektir.)

 

 • Kanuni sebeplerle (öğrenim, tecil vb.) henüz askerlik yükümlülüğünü yerine getirmemiş olanlar,
 • Askerlik hizmeti devam etmekte olan Yedek Subay/Yedek Astsubay, erbaş ve erler,
 • Askerlik hizmetinden terhis olanlar (Hakkında “Yedek Subay/Yedek Astsubay olamaz” kararı olanlar başvuramazlar.),
 • Herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı mecburi hizmet sorumluluğu olmayan ve kazandığı mesleki sıfatı nedeni ile ileride sınıf değişikliği isteminde bulunmayacağını taahhüt edenler başvurabilecektir.

 

Detaylı Bilgi ve Başvuru İçin : https://personeltemin.msb.gov.tr/AnaSayfa/DuyuruDetay/?prmEncrypt=2G1Yv3aDEtIfZiOgxX64vwYwE-ocmMMCPg_6_9ZjgXGtKlxOlaWOruzLdwzom3MKUwhr2xSXJdP76CxD549ZaeH7OKJ9zLS88-ZfjxPOz64zL3fm-GKmqVe_iXQY-fYZ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir