2019 WordPress Seo Teknikleri ile Sitenizi Uçurun

2019 wordpress seo teknikleri ile sitenizi arama motorlarında diğer sitelerden bir adım önde başlatın. Günce wordpress seo teknikleri 2019 yöntemleri bu konuda

Paylaş

WordPress kullanıcıları için 2019 wordpress seo teknikleri güncel anlatımı ile karşınızdayım. WordPress seo teknikleri ile sizde lider olun sitenizin ziyaretçi oranını artırın. Son yazılarımda sürekli bahsettim blog açarak para kazanmak, blog açmak için ne yapılmalı konularından. Nedeni günümüzde artık blog açarak ek gelir elde etmek mümkün. Evet blog yazarak çok büyük kazançlar elde edenler var. Fakat bunun için sitenizin belirli bir ziyaretçi oranına ulaşması gerekmekte. Günümüzün en popüler blog yazılımı olan wordpress ile oluşturduğunuz blog sitelerinde konumuzda bahsettiğimiz seo teknikleri ile bunu kısa sürede başarabilirsiniz. Sizde sitenizi kısa sürede popüler hale getirip iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Gelelim konumuza.

2019 Seo Teknikleri ve WordPress

Arama motorları bu alanda bir çok güncellemelere imza atıyor. Kim daha özverili ve sağlam bir çalışma yaparsa kazanan o oluyor. Bu güncellemeler ile sitelerin bu alanda başarı yakalayabilmesi için arama motorları sitelerde bazı şarlar arıyor. Arama motorlarının güncellemeler ile sitelerde aradığı bu şartları ise en rahat şekilde wordpress alt yapısı ile kurulan sitelerde sağlanabiliyor. Nedeni ise wordpress seo yönünde bir çok eklenti ve güncelleme yayınlıyor ve açık kaynak kodlu olması sebebiyle wordpress ile bir çok şeye imkan sağlanıyor. Peki wordpress seo nasıl yapılmalıdır ? Hadi bunu inceleyelim.

WordPress Seo Nasıl Yapılmalıdır ?

Bir çok sitede anlatılmış bir konu fakat geçmiş senelerde yazıldığı için güncelliği yitirmiş konular olarak karşımıza çıkıyor. Arama motorları güncelleme yaptıkça seo teknikleri içinde çeşitli yeni yöntemler doğuyor. Bu yüzden güncel yöntemleri yabancı kaynaklardan hatta bir kısmı wordpress yapımcılarından olan yöntemleri sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım işinize yarar. Sizlerde konu altından yorum yaparak yazım hakkında geri bildirimde bulunabilirsiniz ve ya eksiklerim varsa tamamlayabilirsiniz. Haydi başlayalım. Başlamadan önce sitenizin Ayarlar Okuma menüsünden arama motoru görünürlüğü kutusu işaretli olmaması gerekir. Aksi taktirde arama motorları sitenizi indexlemez.

  • WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress kurduktan sonra ilk adım olarak seo kurallarına uygun bir yapıya sokmak gerekmektedir. Nasıl yapacağız bunu ? Öncelikle kalıcı bağlantı ayarlarını yaparak başlayabiliriz. Sitenizin yönetim paneline yani wp-admin sayfasına giriş yaparak. Sol tarafta yer alan menüde ayarlar menüsünden kalıcı bağlantı ayarlarına gidiyoruz. Aşağıda resimde gördüğünüz gibi seçenekler karşınıza çıkacak. Burada yazı ismi yazan yeri seçmeniz seo için gereklidir. Arama motorları son güncellemeleri ile artık url yapısına çok dikkat ediyor. Bende özel yapılı işaretli nedeni ise yazı ismi işaretli iken sonuna koyulan / karakterini kaldırmam. Dilerseniz sizde kaldırabilirsiniz.

Wordpress eo teknikleri arasında en önemli olan WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları nasıl yapılır ? Sorusunun cevabı bu konuda

  • WordPress Seo Eklentisi

WordPress seo eklentisi sitenizin başlıklarını ve yazılarınızın seo uyumlu olmasında size yardımcı olmaktadır. Benim önerdiğim eklenti Yoast Seo eklentisi. Şuan wordpress kullanıcılarının büyük kısmının seo eklentisi için tercihi Yoast Seo olmaktadır. Sol tarafta yer alan menüden Eklentiler sekmesinden yeni ekle kısmına giderek yukarıda arama bölümüne Yoast Seo yazarsanız eklenti karşınıza çıkacaktır. Bu eklentiyi kurup ayarlarını doğru bir şekilde yaparsanız yazılarınız ve siteniz arama motorları için daha güçlü bir hale gelecektir. Yalnız bir noktaya dikkat çekeyim eklentiyi kurdum ayarları yaptım en site benim sitem gibi düşünceler oluşmasın bu eklenti sadece yardımcı eklentidir. Ama çok işinize yaracak bir eklentidir. Ayarları nasıl yapacağız sorularına cevaben ilerleyen günlerde yoast seo ayarları hakkında da bir yazı hazırlayacağım.

Wordpress seo uyumlu site için wordpress sewo eklentisi kullanmanız gerekmektedir. Önerdiğim eklenti yoast seo eklentisidir.

  • Site Haritası Oluşturun

Sitenizin arama motorlarına ping göndermesi için site haritası oluşturmanız gerekmekte. Bu site haritasını yoast seo eklentisi sizin için otomatik olarak oluşturuyor. Site haritanızı ozturksedat.com/sitemap.xml şeklinde görebilirsiniz. Sizde ozturksedat.com yerine kendi alan adınızı yazarak site haritanızı görebilirsiniz.

  • Arama Motorlarına Sitenizi Ekleyin

Yine yoast seo eklentisinden yardım alacağımız bir konu. Sitenizi arama motorlarının webmaster tools sayfalarından arama motorlarına eklemeniz gerekiyor. Sitenizi eklediğiniz arama motorları daha çabuk indexleyecek. Aynı zamanda eklediğiniz webmaster tools sayfalarından sitenizin ve ya sitelerinizin gelişimlerini takip edebilirsiniz. Sitenizi eklerken site verilen sitenize eklemeniz gereken kodları ise yoast seo eklentisi yardımı ile ekleyebilirsiniz.  Sitenizi arama motorlarına ekledikten sonra yukarıda oluşturduğumuz site haritasını yine webmaster tools’a eklememiz gerekiyor ki her yeni yazıda arama motoru sitenizi pinglesin.

  • WordPress Seo Uyumlu Tema Seçimi

Seo uyumlu tema seçimi de en önemli adımlardan birisidir. Sitenize tema seçerken ücretli ve ya ücretsiz hangisi olursa olsun temanın hızlı olması, seo uyumlu ve tabi ki mobil uyumlu kodlanmasına mutlaka dikkat edin. Temanın mobil uyumlu ( responsive ) olması artık bence zorunlu nedeni internet kullanıcılarının %99’u artık mobil den kullanıyor. Ben sitemde şuanda colormag teması kullanıyorum hem hızlı hemde seo bakımından iyi bir tema. Ama Hueman temasını da öneririm. Bu iki temada ücretsizdir. Ben ilk aşamada colormag temasını seçtim fakat bugünlerde hueman temasına geçiş yapmayı planlıyorum.

  • Sitenizin Hızlı Olması Gerekmekte

Seo kurallarından biriside web sitenizin hızlı olması. WordPress de bu konuda gayet başarılı fakat kullandığınız eklentiler ( çok sayıda eklenti sitenizi yavaşlatır ), kullandığınız tema ve hosting hız konusuna çok büyük etki etmektedir. Bu yüzden ilk başta hosting satın alırken iyi bir hosting ve wordpress sitenizden kullandığınız eklentileri ve temayı iyi seçmelisiniz. Sitenizin hızını artırmak için önbellek eklentilerine başvurabilirsiniz. Fakat ilk aşamada bu kadar çok eklenti kalabalığına gerek yoktur. İlerleyen zamanlarda siteniz popüler olduğu zaman çok giriş olacağı için cache eklentisi kullanabilirsiniz. Bazı hostingler litespeed cache özelliği ile geliyor bu hostingleri tercih edebilirsiniz.

WordPress seo teknikleri konusunda bu maddelere dikkat ederseniz siteniz arama motorları tarafından sevilen bir site haline gelecektir. Bu yazdıklarım haricinde seo için yapılması gereken bir çok madde var fakat dikkatinizi çekmek isterim bu yazdıklarım wordpress için diğer maddeleri seo ipuçları anlatımında anlatmaya devam edeceğim. Şuan ki konumuz wordpress yazılımının nasıl seo uyumlu hale getirilebileceği hakkında. Bunlar sadece başlangıç adımlar. Siteniz için tabiki de bir çok seo teknikleri mevcut seo kategorimizi takip ederseniz bunlar hakkında da yazılılarımı okuyabilirsiniz.

Seo Nedir ? Seo Nasıl Yapılmalıdır ? adlı konumuzda seo hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Blog Açarak Para Kazanma konumuzda blog ile para kazanma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir